Aktualizacja:

Polskie Rakiety Eskperymentalne

Polska dysponuje grupą zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Rakietowym ( PTR ) eksperymentatorów rakietowych. W portalu http://rakiety.org.pl/ zamieszczone są obszerne informacje na temat każdego projektu.

Większość informacji to sprawy techniczne i kilka relacji z przeprowadzonych eksperymentów. Wg informacji z portalu prowadzone są trzy projekty:

- Hipersonal;

- K1X;

- RPT-3;

Celem wszystkich projektów jest testowanie elektroniki własnej konstrukcji. Sprawdzenie rakiet przy przekraczaniu bariery dźwięku, w tym rejestracja danych lotu. Na stronach PTR-u można znaleźć ciekawe wykresy danych obrazujące lot. Jest też sporo zdjęć dokumentujących owe próby. Z relacji wynika, że nie wszystko się udało, zebrane dane pokazują, że rozwiązania konstrukcyjne wymagają dopracowania. Technika rakietowa nie jest dziedziną tanią. Winą zapewne jest zastosowanie tanich materiałów i całkowicie amatorskie wykonanie konstrukcji. Rakiety zbudowane są z drewna, papieru. Swoją konstrukcją wyróżnia się K1-X gdzie zastosowano aluminium. Co może jest sygnałęm zmian zachodzących wewnątrz grup konstrukcyjnych. Po blisko dziesięciu latach pracy eksperyment K1-X zakończył się sukcesem.

 

Wg informacji z portalu PTR współpracuje z wojskiem. Nie znalazłem jednak szczegółowych informacji na temat zasad i form kooperacji.

 

Towarzystwo nie ma też sprecyzowanych planów na przyszłość. Działalność PTR skupia się na prowadzeniu eksperymentów naukowych i organizowaniu zlotu modelarskiego w Toruniu. Na zdjęciach w galerii widać dość duże zainteresowanie Toruńskim spotkaniem.

Należy zaznaczyć, że eksperymenty oraz działalność modelarska realizowane są z własnych zasobów finansowych konstruktorów. Co należy uznać za godne szacunku i podziwu. Nie znalazłem nigdzie informacji o sponsorach, a z rozliczenia finansowego za rok 2010 zmieszczonego do wglądu budżet PTR przedstawia się nader skromnie. Brak też informacji o współpracy towarzystwa z jakąkolwiek placówką naukową , lub komórkami administracji państwowej. Relacje z działalności stowarzyszenia można było znaleźć w kilku krótkich relacjach w telewizjach regionalnych i ogólnopolskich. Spotkałem się z migawką w Teleexpresie, oraz w telewizji TVN.

Działalność Polskiego Towarzystwa Rakietowego jest jednak owiana tajemnicą. Sekretem są nowe konstrukcje i plany na przyszłość. Aktualizacje na stronie wskazują jednak, że takie prace trwają i aktywiści towarzystwa działają. Robią to jednak na skalę swoich możliwości, osamotnieni i pozostawieni w cieniu. Cieszy jednak ich wytrwałość, może w przyszłości zasłużą sobie na uznanie i zainteresowanie społeczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł sporządzono bazując na stronie Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Zdjęcia pochodzą z zasobów portalu rakiety.org.pl

 

 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.