Zamknięty

Pisze o tym:

25 reporterów

Dodano:

29 materiałów

Polska zyskała czy straciła na wejściu do Unii Europejskiej? Wasze opinie

Niemal 12 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej i 13 lat po referendum akcesyjnym, w którym ponad 77 proc. głosujących opowiedziało się za przystąpieniem do wspólnoty, powstał Parlamentarny Zespół Eurorealistów. Tworzą go posłowie Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapowiadają, że zbadają jakie korzyści i straty wynikają z naszego członkostwa w Unii. A my pytaliśmy, czy Waszym zdaniem Polska zyskała, czy może straciła na obecności w UE?

12 sejmowych eurorealistów rusza do akcji Źródło: tvn24

1 maja 2004 roku Polska, obok dziewięciu innych europejskich państw, przystąpiła do Unii Europejskiej. W tym samym czasie do wspólnoty dołączyły Łotwa, Estonia i Litwa, kraje Europy Środkowej, czyli Czechy, Słowacja, Węgry i Słowenia, a także Malta i Cypr. Stało się to na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 lipca 2003 roku w Atenach.

Rząd Tadeusza Mazowieckiego jako pierwszy przedstawił ideę włączenia Polski w procesy integracyjne Europy Zachodniej. W referendum akcesyjnym przeprowadzonym w czerwcu 2003 roku do urn poszło 58,85 proc. uprawnionych do głosowania. Ponad 77 proc. z nich powiedziało TAK.

Eurorealiści

Niemal 12 lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15 powołała do życia Parlamentarny Zespół Eurorealistyczny. Powstał on 29 lutego br.

W jego skład wchodzą: Tomasz Rzymkowski, Adam Andruszkiewicz, Sylwester Chruszcz, Marek Jakubiak, Bartosz Józwiak, Jakub Kulesza, Jacek Wilk, Robert Winnicki, Rafał Wójcikowski, Ireneusz Zyska z Kukiz'15 oraz Krystyna Pawłowicz i Artur Soboń z PiS. Grupa posłów zbada korzyści i straty, które wynikają z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.