Temat w toku

Pisze o tym:

52 reporterów

Dodano:

52 materiały

Pokażcie swoje wspomnienia ze stanu wojennego

Czterdzieści lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Jak Wy zapamiętaliście ten okres? Przesyłajcie nam swoje zdjęcia, historie i wspomnienia z tamtych czasów. Czekamy na Wasze materiały.

Pokażcie swoje wspomnienia ze stanu wojennego

Stan wojenny na Waszych zdjęciach

W niedzielę, 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. Większość Polaków dowiedziała się o tym rano: o godzinie 6 Wojciech Jaruzelski wydał oświadczenie w tej sprawie, ogłaszając jednocześnie powstanie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, przejmującej rządy w kraju.

Od tamtej pory nadawano tylko jeden program radiowy i telewizyjny, zawieszono większość pism, przesyłki objęła cenzura. Przestały działać telefony. Zamknięto granice. Zakazano manifestacji i strajków. W nocy z 12 na 13 grudnia rozpoczęły się masowe aresztowania opozycyjnych działaczy, jeszcze zanim oficjalnie stan wojenny zaczął obowiązywać. Wprowadzono także godzinę milicyjną od 22 do 6 rano. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku.

W tym roku obchodzimy czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji, na antenie TVN24 odbyła się debata "Stan wojenny. 40 lat". Zaproszeni goście omówili wpływ stanu wojennego na dalszą historię naszego kraju, a także przeanalizowali okoliczności jego wprowadzenia. Debatę można było obejrzeć na antenie TVN24 lub w TVN24GO.

A Wy jak zapamiętaliście stan wojenny? Pokażcie nam swoje zdjęcia z czasu stanu wojennego i historie, jakie się za tymi zdjęciami kryją. Czekamy na Wasze materiały.