Aktualizacja:

Pokaz możliwości śmigłowca W-3PL Głuszec

6 maja 2011 r. w Inowrocławiu podczas wizyty Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha Zespół Reporterski Combat Camera z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych zarejestrował pokaz nowoczesnego śmigłowa W-3PL Głuszec.

Minister Klich osobiście wziął udział w locie jednej z maszyn, by przekonać się, jakie możliwości taktyczno-techniczne posiadają te śmigłowce. „Pierwsze cztery takie maszyny trafiły do 56 pśb w grudniu zeszłego roku, a teraz piloci mogą już wykorzystywać je do działań bojowych. Śmigłowiec Głuszec to nasz polski oryginalny produkt. Jest on efektem autorskiego projektu badawczego i programu wdrożeniowego realizowanego w Siłach Zbrojnych" – zwracał uwagę Minister. Podkreślił, że w nowo tworzonej brygadzie swoje miejsce znajdzie eskadra zdolna do prowadzenia misji CSAR (Combat Search and Rescue), co będzie możliwe także dzięki śmigłowcom Głuszec.

W dynamicznej części prezentacji goście obejrzeli modelowo przeprowadzoną przez żołnierzy 7 batalionu kawalerii powietrznej misję ratunkową CSAR, w której przy odbijaniu uprowadzonego z rozbitej maszyny pilota współdziałały ze sobą plutonowa grupa bojowa oraz śmigłowce Mi-24, Mi-8 i Głuszec. Pokaz sprawności działania podwładnych podpułkownika dyplomowanego Jarosława Niemca zrobił duże wrażenie na wszystkich obserwujących to szkolenie. Jak podkreślił dowódca batalionu, jest to element ćwiczony przed każdą kolejną zmianą PKW do Afganistanu.

Tekst: na podstawie relacji Jacka Matuszaka z Dowództwa Wojsk Lądowych

Video: chor. Sebastian Kinasiewicz Combat Camera DO SZ

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.