użytkownik niezalogowany
Autor:~Marta
MATERIAŁ INTERNAUTY

Pogrzeb Symbolicznej Matki Nieznanego Żołnierza- Jadwigi Zarugiewiczowej

Staraniem Macieja Bohosiewicza, w styczniu br., odnalezione zostało miejsce pochowku śp. Jadwigi Zarugiewiczowej, a Jej szczątki sprowadzono do Warszawy, by 30 maja br. uroczyście z honorami państwowymi, w asyście najwyższych władz państwowych oraz przedstawicieli wszystkich rodzajów wojsk Rzeczypospolitej Polskiej pochować naszą Ormiańską Matkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wśród Jej "dzieci", żołnierzy walk 1920roku. Aby podkreślić ormiańskie korzenie Symbolicznej Matki specjalnie wykonano i sprowadzono z Armenii chaczkar (wotywny krzyż ormiański wykonany z wulkanicznej skały - tufu), który stanie na Jej grobie.

Wspólnota Ormian Polskich skupiona wokół Fundacji Armenian Foundation przeżywa swój wielce radosny dzień. Dzięki wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i osobistemu zaangażowaniu Pana Ministra Andrzeja Kunerta doczesne szczątki jednej z naszych wielkich, ormiańskich Matek - Jadwigi Zarugiewiczowej z rodu Bohosiewiczów, urodzonej w Kutach, zostały szczęśliwie odnalezione, po 48 latach zapomnienia. Jadwiga Zarugiewiczowa  z rodu Bohosiewiczów jest Symboliczną Matką Nieznanego Żołnierza. Nasza bohaterska, ormiańska Matka w 1920 roku straciła  syna Konstantego, który zginął w obronie Lwowa, pod Zadwórzem, w walce z bolszewikami. Zadwórze nazywane jest przez Polaków "Polskimi Termopilami". W 1925 roku Jadwiga Zarugiewiczowa poproszona została przez ówczesne władze o wybór trumny ze szczątkami polskiego żołnierza. Trumna z bezimiennymi  szczątkami została złożona w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie - w miejscu najbliższym sercu każdego Polaka, gdzie umieszczone są urny z ziemią ze wszystkich pól bitewnych świata uświęconych krwią polskich bohaterów walczących o wolność swej ojczyzny.

Przedziwne losy i zawirowania historyczne powodują, że nasza Bohaterska Matka zmarła w Suwałkach z dala od swoich bliskich. Staraniem Macieja Bohosiewicza, w styczniu br., odnalezione zostało miejsce pochowku  śp. Jadwigi Zarugiewiczowej, a Jej szczątki sprowadzono do Warszawy, by 30 maja br. uroczyście z honorami państwowymi, w asyście najwyższych władz państwowych oraz przedstawicieli wszystkich rodzajów wojsk Rzeczypospolitej Polskiej pochować naszą Ormiańską Matkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wśród Jej "dzieci", żołnierzy walk 1920roku. Aby podkreślić ormiańskie korzenie Symbolicznej Matki specjalnie wykonano i sprowadzono    z Armenii chaczkar (wotywny krzyż ormiański wykonany z wulkanicznej skały - tufu), który stanie na Jej grobie.

Program uroczystości:

30 maja 2016 roku

godz. 11.00 Uroczysta Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

 

godz. 12.30 Uroczysty pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach 

Katedra Polowa Wojska Polskiego, Warszawa ul. Długa 13/15

10.30 - rozstawienie pocztów sztandarowych

11.00 – pośmiertne odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - przez Przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP

11.00 - rozpoczęcie Mszy św. –  posługa ks. Józef Guzdek Biskup Polowy WP

11.50 - zakończenie Mszy św.

11.55 - wyprowadzenie trumny

 

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Warszawa ul. Powązkowska 43/45

12-12.30 -  przejazd na Cmentarz Wojskowy na Powązkach

12.30 - wystawienie trumny przed domem pogrzebowym, przemówienia okolicznościowe

12.50 - przejście do kwatery B 11

13.00 - złożenie trumny do grobu, salwa honorowa

13.30 - zakończenie uroczystości