Temat w toku

Pisze o tym:

44 reporterów

Dodano:

44 materiały

Podwyżki cen za ogrzewanie. Czy Wasze rachunki wzrosną?

Lato trwa w najlepsze, ale już teraz ciepłownie w całym kraju mają kłopoty. Podwyżki cen węgla i braki tego surowca wiążą się z zapowiadanym wzrostem opłat za energię. Spółdzielnie w wielu miastach informują mieszkańców o podwyżkach, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Rządzący zapewniają, że dostrzegają problem i pracują nad jego rozwiązaniem. Czy otrzymaliście zapowiedzi o podwyżkach opłat za ciepło? O ile wzrosną Wasze rachunki?

Czy czekają nas podwyżki za ogrzewanie?, Foto: Shutterstock

 

WIĘCEJ CZYTAJ NA TVN24.PL

Od tygodni ciepłownie w całym kraju alarmują, że brakuje im węgla, lub mają trudności z zakupem. Powodem są nie tylko problemy z dostępnością, ale też skokowe podwyżki cen surowca. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził niedawno rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie, które wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent.

Kolejne firmy informują o wzrostach cen

O podwyżkach cen informują mieszkańców przedstawiciele firm z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.

Nowe taryfy z wyższymi cenami za ciepło obowiązywać będą już od sierpnia między innymi w Koninie (Wielkopolskie) czy w Koszalinie (Zachodniopomorskie), gdzie "ceny i stawki opłat dla wszystkich grup taryfowych wzrosną średnio o 79 procent".

Jeszcze gorzej jest w Kopytkowie na Pomorzu, bo firma, która dostarcza ciepłą wodę do kranów i kaloryferów, zapowiedziała koniec działalności. Od października sto rodzin zostanie jedynie z zimną wodą. Przedsiębiorca tłumaczy, że przy obecnych cenach węgla i jego brakach w składach groziłoby mu bankructwo. Wójt zapewnia, że "nie zostawi mieszkańców" samych z kłopotem, ale przyznaje, że "nie wyczaruje infrastruktury w kilka tygodni".

O pomoc apelują właściciele firm i sami mieszkańcy. Szef spółki zaopatrującej w ciepło Wojkowice w województwie śląskim poprosił miasto o pożyczkę. Mieszkańcy Reszla w województwie warmińsko-mazurskim wystosowali zaś apel do premiera Morawieckiego i polityków partii rządzącej, w którym proszą o "niepozostawianie ich na pastwę mrozu". Ich rachunki wzrosły o ponad 180 procent w stosunku do ubiegłego roku.

Jak sytuacja wygląda w Waszych miastach?

Czy otrzymaliście zapowiedzi podwyżek cen za ciepło? Jak wzrosną Wasze rachunki? Jakie komunikaty otrzymujecie od Waszych spółdzielni mieszkaniowych? Kontakt 24 czeka na Wasze sygnały.