Podwyżki cen za ogrzewanie. Czy Wasze rachunki wzrosną?
Lato trwa w najlepsze, ale już teraz ciepłownie w całym kraju mają kłopoty. Podwyżki cen węgla i braki tego surowca wiążą się z zapowiadanym wzrostem opłat za energię. Spółdzielnie w wielu miastach informują mieszkańców o podwyżkach, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Rządzący zapewniają, że dostrzegają problem i pracują nad jego rozwiązaniem. Czy otrzymaliście zapowiedzi o podwyżkach opłat za ciepło? O ile wzrosną Wasze rachunki?
Czy czekają nas podwyżki za ogrzewanie?, Foto: Shutterstock
Od tygodni ciepłownie w całym kraju alarmują, że brakuje im węgla, lub mają trudności z zakupem. Powodem są nie tylko problemy z dostępnością, ale też skokowe podwyżki cen surowca. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził niedawno rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie, które wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent.
Kolejne firmy informują o wzrostach cen
O podwyżkach cen informują mieszkańców przedstawiciele firm z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.
Nowe taryfy z wyższymi cenami za ciepło obowiązywać będą już od sierpnia między innymi w Koninie (Wielkopolskie) czy w Koszalinie (Zachodniopomorskie), gdzie "ceny i stawki opłat dla wszystkich grup taryfowych wzrosną średnio o 79 procent".
Jeszcze gorzej jest w Kopytkowie na Pomorzu, bo firma, która dostarcza ciepłą wodę do kranów i kaloryferów, zapowiedziała koniec działalności. Od października sto rodzin zostanie jedynie z zimną wodą. Przedsiębiorca tłumaczy, że przy obecnych cenach węgla i jego brakach w składach groziłoby mu bankructwo. Wójt zapewnia, że "nie zostawi mieszkańców" samych z kłopotem, ale przyznaje, że "nie wyczaruje infrastruktury w kilka tygodni".
O pomoc apelują właściciele firm i sami mieszkańcy. Szef spółki zaopatrującej w ciepło Wojkowice w województwie śląskim poprosił miasto o pożyczkę. Mieszkańcy Reszla w województwie warmińsko-mazurskim wystosowali zaś apel do premiera Morawieckiego i polityków partii rządzącej, w którym proszą o "niepozostawianie ich na pastwę mrozu". Ich rachunki wzrosły o ponad 180 procent w stosunku do ubiegłego roku.
Jak sytuacja wygląda w Waszych miastach?
Czy otrzymaliście zapowiedzi podwyżek cen za ciepło? Jak wzrosną Wasze rachunki? Jakie komunikaty otrzymujecie od Waszych spółdzielni mieszkaniowych? Kontakt 24 czeka na Wasze sygnały.

Myślę że warto wrócić do tematu cen energii. Tarcza solidarnosciowa dała nam śmieszne limity zużycia bo przy ogrzewaniu limit wystarcza zaledwie na 2 miesiące roku. Ponadto po przrkroczeniu limitu nie obowiązują taryfy nocna i weekendowa. Cena jest dokladnie taka sama w godzinach szczytowych jak i poza...

Zmiany opłat we Wrocławiu

Czy moglibyście Państwo zająć się obietnicami rządu w sprawie dodatku o innych źródłach ciepła (np. pellet). Już upłynął termin (ustawowy - 1 miesiąc od złożenia wniosku) na wypłatę dodatku. Niestety gminy mówią, że nie mają pieniędzy gdyż nie dostali ani złotówki na wypłatę tych dodatków. Głośno jest...

Witam, mówicie dużo w TVN o cenach energii dla gospodarstw, samorządów i firm. Czy możecie zająć się tez Wspólnotami mieszkaniowymi? Nikt nie mówi o tym, że od stycznia czynsze mogą wzrosnąć o 100%, nikt nie lobbuje na rzecz Wspólnot. A to przecież płacą mieszkańcy ze swoich portfeli, tak jak za prąd,...

20k kWh. Dom z PC, rekuperacją, własną studnią, praca w domu, 2 osoby. Lodówki, zamrażarki, 2tv, indukcja. Wszystko na prąd. Fotowoltaika daje połowę. Gospodarstwa domowe powiadacie... M2 I m5 to to samo? Ten co ma własne ogrzewanie pompą ciepła to także to samo co dwie osoby w kawalerce? Średnio powiadacie......


Koszty energii przy zuzyciu ponad 2000KW

Podwyżka prądu z PGNiG w tym roku ponad 700 % Warszawa


Nowy cennik prądu + 400%

