Temat w toku

Pisze o tym:

225 reporterów

Dodano:

226 materiałów

Plan rządu na kolejne 100 dni. Wasze pytania

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia rządowego planu walki z pandemią na najbliższe trzy miesiące. Zgodnie z nimi, nauczanie zdalne zostaje przedłużone do 24 grudnia. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 do 17 stycznia i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Zawieszona pozostaje działalność kin, teatrów i miejsc kultury. Od 28 listopada przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Nowe wytyczne rodzą kolejne pytania. Czekamy na nie w gorącym temacie Kontaktu 24.

Plan rządu na kolejne 100 dni. Wasze pytania

Wasze pytania o zasady w dobie koronawirusa Autor: Darek Delmanowicz | Źródło: PAP

 

21 listopada, na konferencji prasowej, premier przekazał w punktach szereg wytycznych dotyczących zasad walki z koronawirusem. Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów. To trzy warianty obostrzeń, po które będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji:

- etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia),

- etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28 grudnia – zależnie od sytuacji epidemicznej),

- kwarantanna narodowa (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

 

Zasady i ograniczenia


Premier poinformował, że nauczanie zdalne zostanie przedłużone do 24 grudnia. Ferie zimowe w 2021 roku będą się różnić od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Wciąż w dni nauki szkolnej w godzinach 8-16 dzieci do 16. roku życia nie będą się mogły poruszać bez dorosłego opiekuna. Zamknięte pozostają także teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

Od 28 listopada przywrócona zostanie jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Obostrzenia dotyczą także miejsc kultu religijnego. Obowiązuje ograniczenie liczby osób w kościołach - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych oraz obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 metra od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Więcej o nowych założeniach rządu czytaj na portalu tvn24.pl

Czy te wytyczne są dla Was zrozumiałe? Czekamy na Wasze pytania i wątpliwości.