Temat w toku

Pisze o tym:

207 reporterów

Dodano:

647 materiałów

Piękna i złota czy mroźna i chłodna? Jak wygląda u Was jesień?

Po słonecznym końcu lata nadeszły chłodne, deszczowe dni. Jaka pogoda jest u Was? Czy jesień za Waszym oknem przedstawia kolorowe liście czy szarugę okraszoną deszczem? A może spadł już u Was śnieg? Na Wasze relacje czekamy w gorącym temacie Kontaktu 24.

Piękna i złota czy mroźna i chłodna? Jak wygląda u Was jesień?

Jak wygląda u Was jesień? Autor: Jaga_

Za astronomiczną jesień na naszej półkuli uznaje się okres trwający od momentu równonocy jesiennej do przesilenia zimowego. Równonoc jesienna następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wtedy punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach.

Moment równonocy jesiennej przypada zwykle na 22 lub 23 września. Jesień astronomiczną powitaliśmy w środę 22 września o godzinie 21.21. W tym dniu następuje też równonoc jesienna.

Początek kalendarzowych pór roku zawsze wypada w jednym konkretnym dniu. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej jesieni 2021 przypada na 23 września. Potrwa do 21 grudnia - wtedy rozpocznie się kalendarzowa zima.

Jaka jest ta jesień? Czekamy na Wasze nagrania i zdjęcia.