Zamknięty

Pisze o tym:

529 reporterów

Dodano:

530 materiałów

Pensje po Polskim Ładzie. Odczułeś zmianę?

Po wypłacie wynagrodzeń dowiedzieliśmy się jak Polski Ład wpłynął na ich wysokość. Do tej pory na Kontakt 24 otrzymaliśmy informacje od nauczycieli, emerytów czy przedstawicieli służb mundurowych, których styczniowe pensje i świadczenia były niższe niż te z grudnia.

Rafał Mundry o podatkach i wynagrodzeniach Źródło: tvn24

 

Zamieszanie przy wyliczaniu wypłat

Analityk gospodarczy Rafał Mundry w programie "Wstajesz i wiesz" zwrócił uwagę na zamieszanie, jakie towarzyszyło wyliczaniu wynagrodzeń, które 10 stycznia wpłynęły na konta wielu Polaków. - Mówi się, że nawet ponad milion przedsiębiorstw płaci pensje pracownikom 10-go, czyli dokładnie dzisiaj. A tak naprawdę okazuje się, że nie wiadomo, jaką tę pensję wypłacić. Przygotowując, obliczając pensję, przygotowuje się ją kilkanaście dni wcześniej. Przygotowuje się paski płacowe, zleca się przelewy bankowe i ta pensja 10-go od północy przelewem bankowym ma wpływać na konto bankowe pracownika. Natomiast ja chcę powiedzieć o bardzo kuriozalnej sytuacji, jaką mieliśmy. Piątek po południu pracownicy kadr, pracownicy księgowi wychodzili z danego przedsiębiorstwa, wychodzili z pracy, a nagle się dowiadywali, że wieczorem w piątek w Dzienniku Ustaw pojawiało się nowe rozporządzenie Ministra Finansów, gdzie na nowo musieli obliczyć nowe pensje. I to jest po prostu coś niewyobrażalnego - mówił Rafał Mundry.

Rozmowę z ekonomistą Rafałem Mundrym zobacz tutaj.

Polski Ład a wynagrodzenia

Rząd regularnie powtarza, że w efekcie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy, nawet 17 mld zł rocznie. "Na samej reformie klina podatkowo-składkowego zyska 18 mln obywateli. Dla ok. 5 mln osób zmiany będą neutralne. W rezultacie reforma będzie korzystna lub co najmniej neutralna dla 90 proc. Polaków. Korzyści z Polskiego Ładu odczują pracownicy i przedsiębiorcy, którzy zarabiają do 5700 zł brutto miesięcznie" - wynika z zapewnień zamieszczonych na rządowej stronie.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy między innymi informację od nauczyciela, który otrzymał pensję za styczeń niższą niż ta z grudnia. Wynagrodzenie brutto w obu miesiącach było takie samo i wynosiło 4100 złotych, kwota netto była jednak niższa o 276 złotych. O wyjaśnienie tej sytuacji TVN24 Biznes poprosił doradczynie podatkowe: Małgorzatę Samborską z Grant Thornton oraz Joannę Narkiewicz-Tarłowską z PwC.

Niższe pensje

"Jestem nauczycielem dyplomowanym. Dotychczas na rękę otrzymywałem 3360 złotych netto. Dzisiaj nie wierzyłem własnym oczom. Otrzymałem wypłatę 2920 złotych za 5 lat studiów wyrzeczeń z 16-letnim stażem. Jest to 440 złotych mniej na Polskim Ładzie - poinformował nas pan Dariusz z Wielkopolski.

Z kolei pan Ryszard z Mazowsza otrzymał w styczniu 400 złotych mniej. - Jestem nauczycielem dyplomowanym. Do tej pory otrzymywałem pensję w wysokości 3519 złotych na rękę. Wczoraj otrzymałem z tytułu wypłaty 3112 złotych. Wiem, że ten problem dotyczy wielu nauczycieli - przekazał.

- Pensja z grudnia wynosiła 3226 złotych, a teraz została pomniejszona o 293 złote i pensja w styczniu wyniosła 2933 złote. Jestem emerytowanym nauczycielem dyplomowanym. Przy takich zarobkach te 300 złotych to bardzo dużo - dodała pani Małgorzata z Małopolski.

Zmianę odczuli także przedstawiciele służb mundurowych. - Jestem emerytem wojskowym, po dwóch misjach w Afganistanie. Właśnie dostałem emeryturę mniejszą o 150 zł. Tak działa Polski Ład - napisał Dar1.

- Polski Ład zapomniał o emerytach służb mundurowych. Zdecydowana większość świadczeń zmniejszyła się od stycznia od 100zł w górę. Nie objęto tej grupy żadną ulgą dla klasy średniej. Czy zatem warto było narażać życie i zdrowie? Czuje się oszukany przez ten Rząd. Już wiem kto finansuje Polski Ład - skomentował Rozczarowany.

O problemach z Polskim Ładem czytaj też na tvn24.pl

Emeryci na minusie

Mniejsze świadczenia odebrało również wielu emerytów, którzy zgłosili się do redakcji Kontaktu 24. - Emerytura ta jest niższa od tej, którą normalnie dostaję o 201,20 złotych - mówił Tomasz Paczkowski. - W moim przypadku to 300 złotych, a wielu moich kolegów dostało 400 zł mniej - dodał Paweł Wojciechowski.

Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat" o emeryturach w Polskim Ładzie.