tvnpix
Foto: Jaga_

Pełnia Różowego Księżyca w obiektywach Reporterów 24

W sobotę mogliśmy podziwiać na niebie kwietniową pełnie nazywaną Pełnią Różowego Księżyca. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia okazale wyglądającego Srebrnego Globu.

 

 

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Punkt kulminacyjny kwietniowej pełni, nazywanej Pełnią Różowego Księżyca, nastąpił w sobotę o godzinie 20.57. Zdjęcia naszego naturalnego satelity wysłali nam Reporterzy 24.

Pełnia Różowego Księżyca. Skąd ta nazwa?

Nazwa kwietniowej pełni nie nawiązuje do barwy tarczy Księżyca, nie zmienia on bowiem swojego koloru. Nazwa ta pochodzi od barwy kwiatów floksu, których okres kwitnienia na terenach Ameryki Północnej rozpoczyna się właśnie w tym miesiącu. Oryginalne pochodzenie nazw nadawanych każdej pełni Księżyca sięga do rdzennych Amerykanów.

Inne nazwy kwietniowej pełni to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Jak powstaje to zjawisko?

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, ponieważ jest w pełni oświetlona przez światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle. Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach. Na Morzu Bałtyckim jest właściwie niedostrzegalne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: anw/dd Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt24