tvnpix
Foto: Jaga_

Pełnia Bobrzego Księżyca oczami Reporterów 24

Minionej nocy warto było spojrzeć w niebo. Królował na nim okazale prezentujący się Srebrny Glob. Na wtorek przypadła pełnia nazywana Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia Księżyca w fazie pełni.

Pełnia Księżyca, która nastąpiła 8 listopada, to przedostatnia pełnia w tym roku. Jej maksimum nastąpiło we wtorek o godzinie 12.02. Warunki pogodowe sprzyjały podziwianiu jasno świecącego naturalnego satelity Ziemi wieczorem, podobnie w większości kraju jest w nocy.

Pełnia listopadowa określana jest między innymi Pełnią Bobrzego Księżyca. Dlaczego zawdzięcza swoją nazwę tym gryzoniom? Nazwy każdej pełni sięgają do starożytnych kultur. Nadawano je na podstawie obserwacji dotyczących wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub warunków pogodowych. Według niektórych wierzeń nazwa pełni w tym miesiącu pochodzi od tego, że bobry są szczególnie aktywne nocą, ponieważ przygotowują się na nadejście zimy, budując tamy w świetle Księżyca. Pełnia w listopadzie nosi także miano Mroźnego Księżyca. Pierwsze jesienne mrozy przypadające zwykle na listopad były oznaką końca prac polowych. Następna pełnia Księżyca nastąpi 8 grudnia.

Całkowite zaćmienie Księżyca

We wtorek doszło również do całkowitego zaćmienia Księżyca. To zjawisko nie było widoczne w Polsce. Można było obserwować je w całej wschodniej Azji, Australii, w rejonie Oceanu Spokojnego i w Ameryce Północnej.

Było to ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca przed 2025 rokiem. W naszym kraju najbliższe takie zjawisko będzie możliwe do oglądania kilka lat później, w 2029 roku.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: pś Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24