tvnpix
Foto: Rafał
Aktualizacja:

Patrioty w Polsce namierzone przez Reportera 24. Jest oświadczenie USA

W stronę Warszawy transportowano elementy amerykańskich baterii Patriot. Na wojskowy sprzęt i amerykańskich żołnierzy natknął się w okolicach Konina Reporter 24 Rafał. Po publikacji Kontaktu 24 swoją odpowiedź wystosowała placówka dyplomatyczna USA. Jak poinformowała ambasada, do Polski na ćwiczenia przybyło około 30 pojazdów i 100 żołnierzy z batalionu wojsk lądowych USA stacjonujących w Niemczech.

 

Informację o sprzęcie wojskowym na trasie A2 otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Umundurowanie wskazywało na US Army. Mieli postój na stacji paliw - poinformował w środę pan Rafał, który na żołnierzy natrafił na wysokości Konina, na trasie w kierunku Warszawy.

O transport zapytaliśmy w dowództwie sił zbrojnych. - Rzeczywiście odbywa się transport elementów baterii Patriot w kierunku jednostki wojskowej, w której odbędą się ćwiczenia - powiedział nam ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Szkolenie obejmie między innymi obronę ważnych obiektów, sił lądowych oraz mieszkańców przed pociskami balistycznymi oraz atakiem z powietrza

ambasada USA

- Ćwiczenia odbędą się w jednym z batalionów Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej - dodał ppłk Goławski. Z informacji uzyskanych przez Kontakt 24 wynika, że żołnierze będą ćwiczyli w Sochaczewie.

Przyjechali z Niemiec

Sprzęt jechał z Niemiec, gdzie na co dzień stacjonuje 7. Pułk Przeciwlotniczy Armii USA. "W tym tygodniu przybyło do Polski około 30 pojazdów i 100 żołnierzy" - czytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez Seana O'Harę, attache prasowego ambasady Stanów Zjednoczonych.

Ćwiczenia odbędą się pod koniec miesiąca. "Siły amerykańskie rozmieszczą na terenie Polski system obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot w ramach działań demonstrujących zdolność Armii USA do błyskawicznej instalacji systemów Patriot na terytorium NATO. Szkolenie obejmie między innymi obronę ważnych obiektów, sił lądowych  oraz mieszkańców przed pociskami balistycznymi oraz atakiem z powietrza" - poinformowała ambasada.

Operacja Atlantic Resolve

Pobyt żołnierzy amerykańskiej obrony powietrznej odbywa się tym razem w ramach operacji Atlantic Resolve, mającej na celu wzmocnienie sojuszników, zademonstrowanie swobody przemieszczania się wojsk NATO i odstraszanie potencjalnej agresji na wschodnich obrzeżach sojuszu. Zestawy Patriot wielokrotnie przyjeżdżały już do Polski na ćwiczenia. W 2000 r. amerykańskie pododdziały z zestawami Patriot wzięły udział w ćwiczeniach "Victory Strike". Kilka pobytów z pociskami w wersjach ćwiczebnej i bojowej odbyło się w ramach umowy z 2008 r. związanej ze zgoda na ulokowanie w Polsce elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Obecnie w ramach Atlantic Resolve – ciągłych rotacyjnych ćwiczeń na wschodnich obrzeżach NATO, rozpoczętych wobec aneksji Krymu przez Rosję i wsparciu przez nią separatystów na wschodzie Ukrainy - przebywają w Polsce trzy amerykańskie pododdziały.

Ok. 200 żołnierzy z kilkunastoma pojazdami opancerzonymi, w tym czołgami Abrams, z 1. Brygady 3. Dywizji Piechoty sił lądowych USA ma się szkolić w Polsce do połowy czerwca. Armia USA wysłała podobną liczbę personelu i sprzętu tej dywizji na Litwę, Łotwę i do Estonii. Po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych Amerykanie planują przetransportowanie do Niemiec ok. 120 sztuk sprzętu, który pozostanie w Europie w ramach przedsięwzięcia „European Activities Set” – rozmieszczania sprzętu na potrzeby ewentualnych przyszłych działań.

Około 550 żołnierzy z 2. Pułku Kawalerii z kołowymi wozami opancerzonymi Stryker ćwiczy od połowy stycznia do końca marca z wojskami w Polsce i krajach bałtyckich. W ramach operacji “Dragoon Ride” żołnierze z wozami bojowymi wyruszą z Polski, Estonii i Litwy w liczącą ponad 1800 km drogę powrotną do macierzystej jednostki w bawarskim Vilseck. W planie obliczonego na dziesięć dni przejazdu są spotkania żołnierzy z mieszkańcami mijanych miejscowości.

Od marca ubiegłego roku we wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach prowadzonych w ramach Atlantic Resolve uczestniczyli też lotnicy z myśliwcami F-16 i transportowcami C-130, żołnierze wojsk specjalnych, spadochroniarze, żołnierze wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz artylerzyści. W planach są kolejne ćwiczebne pobyty amerykańskich pododdziałów lotniczych (Aviation Detachment) i pancernych (Heavy Detachment).

 

Autor: sc,popi/sk,tka Źródło: Kontakt 24, PAP