tvnpix
Foto: Krzysiek

Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego

Piękne budowle i krajobrazy w województwie lubelskim pokazali nam Reporterzy 24. Na ich zdjęciach widać wiele miejsc, które warto odwiedzić. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po najlepszych wizytówkach tej części Polski.
Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego Źródło: Kontakt 24

Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z aktywnymi Reporterami 24 kolejny raz zaprasza do podróży po Polsce. Do tej pory zwiedziliśmy tak już cztery województwa:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, które warto odwiedzić i jest co w nich oglądać. Tym razem zwiedzamy województwo lubelskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Miasto, które wybierało króla - Lublin

Największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, to miejsce do którego szczególnie zapraszają Reporterzy 24.  Każdy turysta zachwyci się tutejszym Starym Miastem, wpisanym w 2007 roku na listę pomników historii.

Miłośników historycznych obyczajów zachwyci perspektywa Jarmarku Jagiellońskiego, który w Lublinie odbywa się od XV wieku. Kiedyś jarmark był jednym z najważniejszych wydarzeń handlowych w Europie. Dziś turyści mogą przenieść się kilkaset lat wstecz i zobaczyć rękodzieła, posłuchać tradycyjnej muzyki i zobaczyć w akcji prawdziwych rycerzy biorących udział w Turnieju o Liść ze Srebrnego Drzewa. Na dzieci z kolei czekają warsztaty garncarskie i podróż do przeszłości.

Spacerowicze mogą wybrać się na Krakowskie Przedmieście, główną ulicę Lublina, która w rzeczywistości jest deptakiem. W przeszłości był to najważniejszy trakt komunikacyjny miasta, dziś można znaleźć tu budynki administracyjne i zabytki. Jednym z najstarszych jest kościół św. Ducha, zbudowany w XV wieku.

"Perła renesansu", "miasto arkad" i "Padwa północy", czyli witamy w Zamościu

Jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie. Gdy w XVI wieku Jan Zamoyski zdecydował się na budowę miasta nie spodziewał się zapewne, że cztery wieki później będzie ono wymieniane wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych Europy i świata.

Twórcy chcieli, by miasto było ważnym ośrodkiem kulturalnym i dziś można stwierdzić z dużą pewnością, że im się udało. Reporterzy 24 zachwycają się Starym Miastem, pałacem Zamoyskich i położonym u jego stóp Roztoczańskim Parkiem Narodowym.

W Pałacu państwa Zamoyskich

Budowa pięknego Pałacu trwała sześć lat, a zaprojektował go włoski architekt Józef II Fontana. W latach, gdy zamieszkiwała go rodzina Zamoyskich, było to miejsce licznych spotkań. Od 1944 roku pałac jest własnością państwa, znajduje się w nim muzeum. Zespół pałacowo - parkowy w 2007 roku został wpisany na listę pomników historii.

Kiedyś Wietrzna Góra, dziś Kazimierz Dolny

Początki miasta sięgają XI wieku, gdy na jednym ze wzgórz istniała osada "Wietrzna Góra". Została ona przekazana siostrom norbertankom. To właśnie siostrom, które chciały w ten sposób oddać cześć Kazimierzowi Sprawiedliwemu, miasto zawdzięcza swoją nazwę. Najstarszy dokument, w którym pojawiła się obecna nazwa pochodzi z roku 1249.

Jedną z atrakcji miasta są ruiny zamku, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Budowla doznała dużych zniszczeń podczas walk pomiędzy Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim. Dziś jest to ruina, w której mieści się jednak mnóstwo wspomnień.

 

- Tutaj bije serce miasta - mówią o Rynku mieszkańcy Kazimierza Dolnego. To w tym miejscu gromadzą się turyści, którzy mogą podziwiać zabytkowe kamieniczki.

 

Park konika polskiego

To tutaj mogą odpocząć miłośnicy przyrody. Roztoczański Park Narodowy powstał w 1974 roku, a jego symbolem jest konik polski. Park to ponad 8 tysięcy hektarów najcenniejszych obszarów przyrodniczych Roztocza.

Koniki leśne żyją tutaj bez ingerencji człowieka, są tylko dokarmiane w czasie zimy. Na zdjęciach Reporterów 24 widać, że często można na nie natrafić. Park na Roztoczu to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce.

 

 

A może lepiej nad wodą?

Miłośnicy odpoczynku nad wodą też znajdą coś dla siebie w województwie lubelskim. Turyści mogą wybrać się nad Zalew Zemborzycki. Co ciekawe, w lipcu 1976 roku symbolicznie otwierał go I sekretarz KC PZPR Edward Gierek.

Przez województwo lubelskie oprócz Wisły przepływa też Tanew. Ta malownicza rzeka wypływa na południowym Roztoczu. Na rzece często można spotkać miłośników spływów kajakowych.

 

 

 

 

 

Autor: sc/aw