Zamknięty

Pisze o tym:

105 reporterów

Dodano:

106 materiałów

Oszczędność czy same problemy? Co myślicie o zmianie czasu?

Zmiana czasu według pomysłodawców jest oszczędnością energii i optymalnym wykorzystaniem światła słonecznego. Jednak przeciwnicy twierdzą, że przesunięcie wskazówek zegara jest odczuwalne przez organizm - niekiedy dotkliwie. Przysparza również problemów np. w transporcie kolejowym i w systemach informatycznych. A co Wy sądzicie o zmianie czasu? Czekamy na Wasze opinie!

Czy zmiana czasu ma sens? Odpowiada Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium im. W. Dziewulskiego Źródło: TVN24, fot. Shutterstock

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku: w październiku i marcu. Jej celem jest efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego oraz oszczędność energii, do czego ma dochodzić dzięki dostosowaniu aktywności ludzi do pory, kiedy słońce znajduje się nad horyzontem. Więcej o przyczynach wprowadzenia zmiany czasu przeczytaj na tvnmeteo.pl

Dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy w nocy z soboty na niedzielę spaliśmy godzinę dłużej. I choć jest to korzyść niewątpliwa, to jednak chwilowa. Jak bowiem alarmują naukowcy, zmiana czasu wpływa negatywnie na organizm, a do tego odczuwa się ją dłużej niż jeden dzień, zwłaszcza jeśli prowadzi się uregulowany tryb życia. Zmiana czasu najdotkliwiej wpływa przy tym na osoby cierpiące na tzw. depresję zimową - niewielka ilość światła słonecznego nie nastraja pozytywnie, a zmiana czasu o godzinę dodatkowo wybija z "równowagi". Więcej o tym, jak zmiana czasu wpływa na organizm, czytaj na tvnmeteo.pl.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy sądzicie, że zmiana czasu jest potrzebna i przynosi korzyści? Czy może jednak obciąża organizm, nie dając nic w zamian? Czekamy na Wasze opinie.