Zamknięty

Pisze o tym:

38 reporterów

Dodano:

38 materiałów

Oszczędność czy niepotrzebna komplikacja? Co myślicie o zmianie czasu?

Nocą z soboty na niedzielę w Polsce i wielu regionach świata czas został zmieniony z zimowego na letni. Pomysł ten według wielu jest oszczędnością energii i optymalnym wykorzystaniem światła słonecznego. Są jednak i przeciwnicy, którzy twierdzą, że przesunięcie wskazówek zegara jest odczuwalne przez organizm - niekiedy dotkliwie. Przysparza również problemów np. w transporcie kolejowym i w systemach informatycznych. A co Wy sądzicie o zmianie czasu? Czekamy na Wasze opinie!

Zmiana czasu, Foto: Shuttercstock | Wideo: tvn24

 

 

 

Czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. O drugiej w nocy przestawiliśmy więc wskazówki zegara o godzinę do przodu. W 2015 roku do czasu zimowego wrócimy więc 25 października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

Czas zmienia 70 krajów na świecie

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie czas letni obowiązuje od 8 marca. W Meksyku, w zależności od regionu, zmiana nastąpiła 8 marca albo nastąpi 5 kwietnia.

Zmiana czasu obowiązuje niemal wszystkie kraje europejskie. Wskazówki zegara przesuwa się o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca. Wyjątkami są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmieni też Rosja. W październiku 2014 roku Duma Państwowa zdecydowała, że kraj ostatecznie przejdzie na czas zimowy i więcej czasu zmieniać nie będzie.

Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii i Chile. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, za wyjątkiem Izraela, Iranu i Syrii.

Potrzebna zmiana?

Naukowcy alarmują, że zmiana czasu wpływa negatywnie na organizm, a do tego odczuwa się ją dłużej niż jeden dzień, zwłaszcza jeśli prowadzi się uregulowany tryb życia. Zmiana czasu najdotkliwiej wpływa przy tym na osoby cierpiące na tzw. depresję zimową - niewielka ilość światła słonecznego nie nastraja pozytywnie, a zmiana czasu o godzinę dodatkowo wybija z "równowagi".

 

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy sądzicie, że zmiana czasu jest potrzebna i przynosi korzyści? Czy może jednak obciąża organizm, nie dając nic w zamian? Czekamy na Wasze opinie.