tvnpix
Foto: JarekP

Ostatnia pełnia w tym roku. Zimny Księżyc na Waszych zdjęciach

Tej nocy mogliśmy oglądać ostatnią pełnię w tym roku, czyli Pełnię Zimnego Księżyca. Na Kontakt 24 wysłaliście zdjęcia ze swoich obserwacji.

W ciągu ostatniej nocy Księżyc wyglądał zjawiskowo. Mieliśmy do czynienia z ostatnią pełnią w tym roku, czyli Pełnią Zimnego Księżyca.

Ostatnią pełnię w roku nazywa się również Pełnią Długiej Nocy. Grudniowe noce są bowiem najdłuższymi w ciągu całego roku, stają się też coraz chłodniejsze.

Skąd nazwy pełni?

Oryginalne pochodzenie nazw nadawanych każdej pełni Księżyca sięga setek lat, do rdzennych Amerykanów.

"W kulturze rdzennych Amerykanów, którzy kalendarz opierali na fazach Księżyca, grudniowa pełnia jest nazywana Zimnym Księżycem. Jest to ściśle związane z miesiącem, kiedy jest coraz zimniej, a noce stają się długie i ciemne" - czytamy w "Almanachu Starego Farmera", publikacji, zawierającej między innymi dane astronomiczne, prognozy pogody czy tabele pływów. Jest wydawana od 1792 roku będąc najstarszą publikacją tego typu w Ameryce Północnej.

Inne nazwy dla grudniowej pełni to między innymi Dębowy Księżyc oraz Gorzki Księżyc. Każda pełnia ma inną nazwę. Najbardziej znanym przykładem jest Księżyc Żniwiarzy, przypadający w okolicy równonocy jesiennej.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: pś/aw Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl