Zamknięty

Pisze o tym:

39 reporterów

Dodano:

45 materiałów

Orszaki, kadzidła, "K+M+B". Pokażcie jak świętujecie Trzech Króli

Trzech Króli to katolickie święto obchodzone już od III wieku. Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, święci się wodę, kredę i kadziło. Na drzwiach wypisuje się inicjały trzech króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ten dzień zamyka cykl świątecznych uroczystości religijnych. Jest to też dzień wolny od pracy. W wielu miastach organizuje się orszaki, w których uczestniczą mieszkańcy. A jak Wy świętujecie ten dzień? Stawiacie na tradycję, czy może macie swoje alternatywne sposoby? Czekamy na Wasze zdjęcia i relacje!

Orszaki, kadzidła, "K+M+B". Pokażcie jak świętujecie Trzech Króli

Marsz Trzech Króli w Olsztynie Autor: Edyta

Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B lub C+M+B (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis "C+M+B" wyrażał błogosławieństwo "Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!" (Christus mansionem benedicat).

W Warszawie w Orszaku Trzech Króli wzięły udział dziesiątki tysięcy osób. Marsz ruszył po godz. 12 z Placu Zamkowego. Zakończył się na Pl. Piłsudskiego, gdzie odbywają się główne uroczystości.

A może macie jakiś inny sposób na spędzanie wolnego czasu 6 stycznia?