tvnpix
Pożar w Berlinie , Foto: Grzegorz

Ogromny pożar centrum azjatyckiego. Straty liczone w milionach euro

Strażacy drugi dzień walczą z pożarem magazynu ze środkami chemicznymi. W środę rano ogień pojawił się na terenie azjatyckiego targowiska w Berlinie. W każdej chwili magazyn może się zawalić. Straty mogą sięgnąć dziesiątki milionów euro. Nagrania płonącego magazynu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

- Na miejscu nadal są strażacy, którzy walczą z pożarem - poinformował w czwartek rano rzecznik straży pożarnej cytowany przez rbb|24. Jak dodał, w każdej chwili budynek może się zawalić. Planowana jest również jego rozbiórka.

Było kilka wybuchów

Magazyn na terenie azjatyckiego targowiska w dzielnicy Berlina - Lichtenberg zapalił się w środę po godzinie 11. Jak donoszą niemieckie media, nagle było słychać kilka wybuchów. Nad centrum szybko pojawił się również gęsty czarny dym. Był widoczny z odległości kilku kilometrów aż do samego wieczora.

Początkowo nie wiadomo było, czy dym był toksyczny. Ze względów bezpieczeństwa policja apelowała do mieszkańców, by pozamykali drzwi i okna. W czwartek służby uspokoiły, iż dym nie zagraża zdrowiu.

Pożar szybko się rozprzestrzenił

Pracownicy magazynu w porę go opuścili. Według wstępnych ustaleń nikt nie został poszkodowany.

W magazynie o powierzchni blisko siedmiu tysięcy metrów kwadratowych przechowywane były materiały łatwopalne. Głównie były to chemikalia do przygotowywania lakierów do paznokci. Eksplodowały m.in. butelki aerozolu. W wyniku pożaru część hali się zawaliła.

Na miejscu pojawiło się ponad 150 strażaków. Ich akcja była bardzo utrudniona. Ze względu na silny wiatr, płomienie bardzo szybko zajmowały dach budynku. Strażacy początkowo nie mogli wejść do środka magazynu. Jak informuje welt.de, byłoby to zbyt niebezpieczne.

Straty liczone w milionach

Szacuje się, że straty materialne mogą sięgnąć dziesiątków milionów euro.

Popularne Dong Xuan Center składa się z kilku magazynów. Można tam kupić tanie produkty azjatyckie, takie jak odzież, ale także żywność. Na terenie są również liczne restauracje, salony fryzjerskie i salony paznokci.

To nie pierwszy poważny pożar na terenie tego azjatyckiego targowiska. Ostatnio strażacy interweniowali tam w listopadzie ubiegłego roku.

Autor: ank/aw,popi Źródło: Welt.de, seatimes.com.vn, rbb-online.de, Kontakt 24