Aktualizacja:

Odpust Matki Bożej Siewnej w Leżajsku

Od ponad 250 lat pielgrzymi z odległych miejscowości, często spoza granic Polski przybywają 8 wrześniu każdego roku do Leżajska na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Siewnej.

258 lat temu starosta leżajski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny Józef Potocki zabiegał w Rzymie u papieża Benedykta XIV o dekret koronacyjny i poświęcenie cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Niestety, Potocki nie dożył uroczystości, zmarł kilka miesięcy przed koronacją obrazu. Aktu koronacji 8 września 1752 roku dokonał jego syn Stanisław Potocki oraz wnuk Ksawery. Na uroczystości koronacyjne przybyła wówczas licznie szlachta, spokrewnione rody, wojewodowie, kasztelani, starostowie. Przybyło setki tysięcy kapłanów świeckich i zakonnych, a duchowni różnych zakonów odprawili ok. 400 mszy przy wszystkich ołtarzach.

129 lat po koronacji obrazu MB na uroczystości odpustowe z Królestwa Polskiego przybyło 40 tysięcy wiernych. Moskale, którzy dotychczas nie chcieli przepuszczać ludzi przez granicę, postanowili zarobić na pielgrzymach. Za przepustkę 8-dniową pobierali po pół rubla. Ludzie, którzy od kilkudziesięciu lat nie mieli takiej szansy, z największą ochotą składali daninę, byle się dostać do galicyjskiego sanktuarium w Leżajsku.

Słynący cudami obraz był wielokrotnie obrabowany. W 1657 roku kozacy i wojska Rakoczego zdjęli z obrazu kosztowności, a hebanowe ramy ufundowane w 1642 r przez króla Władysława IV jako dowód wdzięczności za zwycięstwo odniesione w 1642 r. pod Chocimiem zniszczyli doszczętnie. Nieco wcześniej szwedzki król Karol Gustaw zajął klasztor, a jego wojska splądrowały klasztor rabując skarby kościelne. Kilka lat po koronacji nieznany sprawca ograbił z obrazu 2 szczerozłote korony bogato wysadzane diamentami, szmaragdami, perłami i innymi kosztownościami.

W październiku 1981 r. nieznani sprawcy znowu sprofanowali wizerunek Matki Boskiej. Skradli wówczas koronę z głowy Dzieciątka Jezus. Obecne korony, poświęcone przez papieża Jana Pawła II, założone zostały w 1984 r. przez prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.

 

Obraz Matki Bożej Leżajskiej jest miejscem hołdu nowożeńców. Każda młoda para składa wiązankę ślubną przed Jej wizerunkiem, prosząc Ją o błogosławieństwo.

 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.