Zamknięty

Pisze o tym:

110 reporterów

Dodano:

112 materiałów

"Od początku traktowałem to jak obietnicę bez pokrycia". Komentowaliście propozycję prezydenta ws. frankowiczów

Znamy frankową propozycję prezydenta Andrzeja Dudy. Zgodnie z projektem, kredyty we frankach nie będą na razie przewalutowane. Pierwszy etap rozwiązania problemu będzie natomiast dotyczył zwrotu spreadów pobranych przez bank.

Na Kontakt 24 otrzymujemy od Was dużo opinii związanych z propozycją Andrzeja Dudy. Wielu z Was uważa, że wyborcy, którzy liczyli na pomoc, zostali oszukani. "Jak to się ma do obietnicy wyborczej Dudy, że przewalutuje kredyty według kursu z dnia podpisu umowy o kredyt? Może należy to nazwać OSZUSTWO wyborcze?" - skomentował internauta podpisujący się nickiem aljar. "Aż roku potrzebował pan prezydent na stwierdzenie, że obietnice wyborcze to jedno a wcielenie ich w życie to drugie" - dodał Jakobson.

Andrzej Duda jeszcze podczas kampanii wyborczej mówił, że kredyty mogłyby być przewalutowane według kursu po jakim były brane.

Co zawiera propozycja?

Pierwszy etap rozwiązania kwestii kredytów walutowych będzie dotyczył zwrotu spreadów pobranych przez banki - poinformował Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Kwestia ustawowego przewalutowania kredytów ma być ponownie rozważona za rok. Do tego czasu nadzór bankowy ma skłonić banki do dobrowolnej restrukturyzacji części kredytów walutowych.

- Chcę podkreślić, że jest to pierwszy etap. Najmniej projekt ten dotyczy najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Większość osób uważała, że spready są nienależne (...) i zaczynamy od spreadów, ale nie kończymy na nich. Chcemy dać bankom czas na ugodowe doprowadzenie do przewalutowania kredytów - powiedział Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP podczas prezentacji projektu.

CZYTAJ WIĘCEJ O PREZYDENCKIM PROJEKCIE W PORTALU TVN24BiS.PL