MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Obłoki srebrzyste (NLC) na Pomorzu (Chojnice woj. pomorskie).

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

Materiał wykorzystany w serwisie Tvn Meteo
Materiał wykorzystany w serwisie Tvn Meteo

Wykorzystany w Tvn Meteo

  • Zdjęcia, które warto zobaczyć
    Zdjęcia, które warto zobaczyć

    Top foto

    Zdjęcia, które warto zobaczyć

Obłoki srebrzyste - majestatyczne chmury z pogranicza ziemi i kosmosu, przyciągające uwagę swoim pięknem, strukturą i niesamowitą poświatą, znów dały o sobie znać na Pomorzu.

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds – NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi . Tworzą się na pograniczu Ziemskiej atmosfery i kosmosu, na wysokości ok. 85 km nad powierzchnią ziemi.
Obłoki te powstają na wskutek opadania do atmosfery pyłu kosmicznego, który następnie ulega oblodzeniu. Podświetlone przez Słońce znajdujące się pod horyzontem kryształki lodu świecą w nocy, odbitym światłem koloru jasno błękitno srebrzystego – elektryczny błękit (ang. electric blue). Tworzeniu obłoków srebrzystych sprzyja minimum aktywności słonecznej ze względu na słaby wiatr słoneczny naszej gwiazdy, który przy normalnej aktywności słonecznej może „zdmuchnąć” drobiny pyłu kosmicznego. Obłoki srebrzyste tworzą przepiękne struktury na nocnym niebie. Niestety nie da się przewidzieć ich wystąpienia co bardzo utrudnia ich obserwację. W sprzyjających warunkach pojawiają się nagle, a później szybko i nagle giną. Zazwyczaj widoczne są nisko nad horyzontem przez co w terenie zabudowanym są często są niezauważalne. Bywają jednak wyśmienite warunki kiedy to obłoki widoczne są w zenicie i praktycznie przez całą noc. Najlepsze warunki do ich obserwacji to otwarty równinny teren bez przeszkód terenowych i ciemne (niezanieczyszczone światłem sztucznym) niebo.
To drugie podejście fotograficzne do tego niezwykłego zjawiska, które udało mi się zaobserwować w tym roku. Mogę stwierdzić, że sezon na podziwianie obłoków srebrzystych mamy otwarty. Miejmy nadzieje, że będą tak przepiękne jak w roku 2019 r.
Niestety panująca obecnie moda na podświetlanie, światłem sztucznym, wszystkiego co się da sprawia, że powodujemy zanieczyszczanie świetlne atmosfery (ang. light pollution). Najmniej szkodliwym efektem tego zanieczyszczenia (pomijając wpływ na florę i faunę) jest to, iż z wielu miejscowości nie jesteśmy już w stanie zaobserwować wielu ciekawych i spektakularnych zjawisk występujących na nocnym niebie, właśnie przez rozproszone w atmosferze sztuczne światło. Najlepszym tego dowodem jest ilość widocznych gwiazd na niebie. Z roku na rok jest coraz gorzej, a wszędobylska, żółto-pomarańczowa łuna nad miejscowościami wkracza na coraz większe obszary. Dlatego przy okazji apeluję aby trzy razy się zastanowić czy podświetlone w nocy budynki i ogrody, trawniki, balkony itp. są nam niezbędnie potrzebne i czy nie jest to zwykłe marnowanie energii.