tvnpix
Foto: Łukasz Górski

Obłoki srebrzyste na Pomorzu. "Jedne z najjaśniejszych, jakie miałem możliwość oglądać"

Obłoki srebrzyste pojawiły się nad Polską. W nocy z poniedziałku na wtorek te spektakularne chmury zalśniły między innymi nad Gdańskiem i Chojnicami w województwie pomorskim a także w Bydgoszczy (Kujawsko-Pomorskie). Zdjęcia i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Imponowały jasnością i wyrazistością - przekazał jeden z autorów fotografii, pan Łukasz Górski.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Ostatniej nocy znów zalśniły obłoki srebrzyste. Jeden z Reporterów 24 - pan Łukasz Górski - postanowił pochwalić się owocami swoich obserwacji.

"Majestatyczne obłoki srebrzyste ukazały się na nieboskłonie tej nocy. Imponowały jasnością i wyrazistością, ukazując piękno swoich struktur. Jedne z najjaśniejszych, jakie miałem możliwość oglądać. Zdjęcia wykonano w nocy z 4 na 5 lipca w Chojnicach i okolicach (woj. pomorskie)" - przekazał redakcji Kontaktu 24.

Obłoki srebrzyste tej nocy udało się zaobserwować także innemu Reporterowi 24, panu Konradowi Zydowiczowi. Widok zarejestrował nad Gdańskiem. "Najlepszy moment na obserwację to czas, gdy słońce znajduje się już za horyzontem, ale oświetla jeszcze górne warstwy atmosfery, co ma miejsce po zachodzie i przed wschodem słońca" - napisał.

Czym są obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne - najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Powstają na wysokości około 80 kilometrów, prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc charakterystyczne, srebrne łuny.

By obserwacje przebiegały bez zakłóceń, warto przede wszystkim wybrać się poza tereny miejskie. Jest to istotne, ponieważ sztuczne światło latarni, billboardów czy budynków może przeszkadzać nam w dostrzeżeniu srebrzystych smug.

Zjawiska najczęściej występują między godz. 23 i 1 w nocy. Do ich podziwiania nie są potrzebne żadne specjalistyczne urządzenia.

 

 

Autor: kw/dd Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24