Temat w toku

Pisze o tym:

123 reporterów

Dodano:

124 materiały

O ile wzrosły Wam raty kredytów w tym roku? Skorzystaliście z wakacji kredytowych?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w listopadzie zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent. O ile już wzrosły Wam raty kredytów? Skorzystaliście z wakacji kredytowych? Czekamy na Wasze opinie i pytania.

Ekspert o prawie do złożenia wniosku o wakacje kredytowe Źródło: tvn24

O kolejnej decyzji RPP czytaj na TVN24 Biznes

W listopadzie Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Podobnie było miesiąc wcześniej. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc, z wyjątkiem sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego. Rada Polityki Pieniężnej do tej pory podnosiła stopy procentowe 11-krotnie.

Wakacje kredytowe z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom, która przewiduje ulgę w spłacie rat. Przepisy przewidują też wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do końca października.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne.

Przepisy wprowadzają możliwość tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 8 miesięcy, do końca 2023 roku.

Wakacje kredytowe przez osiem miesięcy. Jakie są warunki i zasady? Jak złożyć wniosek? Czytaj na TVN24 Biznes

Odczuwacie podwyżki stóp procentowych? O ile wzrosły Wasze raty kredytów? Skorzystacie z wakacji kredytowych? Co o nich sądzicie? Macie w związku z nimi pytania? Kontakt 24 czeka na Wasze sygnały.

2 sierpnia na Wasze pytania odpowiadał na antenie TVN24 BiS Michał Chmielowski z Kancelarii Prosperitas