tvnpix
Foto: Halszka

Nieprzejezdne ulice i zalane garaże. Deszczowe pożegnanie lata

Reporterzy 24 alarmowali o zalaniach i podtopieniach na Pomorzu, Mazowszu oraz Warmii i Mazurach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was zdjęcia i nagrania zalanych ulic i garaży.

 

 

 

- W Elblągu, po intensywnych opadach deszczu, wylała rzeka Kumiela. Przed południem w poniedziałek wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe - podała rzeczniczka Urzędu Miasta Joanna Urbaniak.

Największe podtopienia są na ulicy Związku Jaszczurczego, choć tam sytuacja jest już opanowana. - Strażacy wypompowali wodę z pomieszczeń szpitala, gdzie zlokalizowana jest stacja dializ, wypompowano i zabezpieczono także pomieszczenia rozdzielni zasilania energetycznego - podkreśliła Urbaniak.

Jak powiedziała Urbaniak, Kumiela wypływa z Wysoczyzny Elbląskiej i "na co dzień jest małą, dziką rzeką, ale w przypadku intensywnych opadów deszczu staje się rwąca, górską rzeką".

Wojsko na pomoc

Od godziny 18 w Elblągu do zabezpieczania brzegów rzeki Kumieli skierowano na wniosek wojewody 50 żołnierzy. - Będą oni w systemie zmianowym umacniać linię brzegową rzeki - podała rzeczniczka wojewody. Dodała, że na razie nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców. Pozostałe starostwa nie zgłosiły potrzeby pomocy ze strony wojska.

Strażacy interweniowali w poniedziałek w Elblągu i okolicznych powiatach ponad 400 razy. W działaniach wzięło udział 350 strażaków z państwowych straży pożarnych i 1800 z ochotniczych.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

Silne opady, które rozpoczęły się w niedzielę wieczorem w Warszawie i utrzymywały się przez całą noc, spowodowały zalanie ulic oraz garaży. Trasa S79 kolejny raz przegrała z deszczem. Przed południem była nieprzejezdna.

- Trasa pod Marynarską jest zalana. Nie można w nią zjechać ani od strony Żwirki i Wigury, ani od strony Rzymowskiego. Stoją znaki zakazujące wjazdu, a także samochody służb - relacjonował rano Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Po 15 służbom udało się przywrócić ruch na części trasy. Kolejne odcinki otwarto po 19. Utrudnienia pojawiły się także na węźle przy Lotnisku Chopina w Warszawie.

Portal tvnwarszawa.pl przypomina, że trasa S79 łączy ulicę Marynarską z Południową Obwodnicą Warszawy (S2). Można nią dojechać na lotnisko, chociaż większość kierowców i tak wybiera Żwirki i Wigury, a także do obwodnicy.

Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

 

 

 

 

 

 

 

Autor: su/b, sj,ao,wd/map,ja Źródło: TVN Meteo, PAP, TVN Warszawa