tvnpix

Niecodzienny spektakl na polskim niebie. Zorza polarna na Waszych zdjęciach

Pełna kolorów, zachwycająca i widowiskowa - tak pokrótce można określić zorzę polarną, którą uchwyciliście na swoich zdjęciach we wtorkowy wieczór. Czekamy na kolejne zdjęcia i filmy niezwykłego spektaklu, który odbył się tuż nad Waszymi głowami.

Na zdjęciach, które nadsyłaliście na Kontakt 24, widzimy zorzę polarną mieniącą się niesamowitymi barwami na niebie. Jako pierwszy swoimi fotografiami pochwalił się Reporter 24 gajos007.

- Znalazłem informację na temat pojawienia się zorzy polarnej w północnej Polsce. Wyszedłem zrobić kilka zdjęć, więc z przyjemnością dzielę się tym, co udało mi się "ustrzelić" - zrelacjonował z zadowoleniem.

Na kolejnych zdjęciach pokazaliście nam zorzę między innymi w Łebie (woj. pomorskie), Nowogrodzie (woj. podlaskie), a nawet na polu Bitwy pod Grunwaldem.

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

Zobaczysz przy czystym niebie

- Zorze polarną można zobaczyć dziś w północnej części Polski. Zdarza się, że silną zorzę można zobaczyć nie tylko na północy, ale i w centrum oraz na południu kraju oraz na południe od Polski - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Jak dodaje, zorzę można zobaczyć przy dobrej pogodzie, gdy nieba nie przykrywają chmury.

- Tak jest obecnie w Polsce, oprócz zachodnich regionów. Na Mazurach, Warmii, Żuławach, wschodnim Wybrzeżu jest obecnie bezchmurne niebo lub z niewielkim zachmurzeniem, dzięki pogodnemu wyżowi znad Skandynawii - dodaje Arleta Unton-Pyziołek.

A czy Wy również widzieliście kolorowy spektakl rozgrywający się nad Waszymi głowami? Czekamy na kolejne zdjęcia i filmy, które możecie przysyłać na Kontakt 24!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Autor: sc, Arleta Unton-Pyziołek/aw