Zamknięty

Pisze o tym:

60 reporterów

Dodano:

61 materiałów

"Niech żyją dynie i kościotrupy". Tak obchodziliście Halloween

Szczerbate uśmiechy podświetlonych dyni, efektowne stroje i pomalowane twarze. To wszystko związane jest z Halloween. I tym razem nie zawiedliście nas. Na Waszych zdjęciach zobaczyliśmy, że całkiem poważnie potraktowaliście to święto. Nie zabrakło czarownic i upiornych twarzy. Sami zobaczcie!

"Niech żyją dynie i kościotrupy". Tak obchodziliście Halloween

W Polsce obchodzi się Halloween, ale święto wzbudza kontrowersje

 

Halloween obchodzone jest w wielu krajach 31 października, dzień przed dniem Wszystkich Świętych. Hucznie świętują go mieszkańcy Kanady, Irlandii, Wielkiej Brytanii i USA.

"Sprzeczne z polskimi tradycjami"?

W Polsce święto pojawiło się w latach 90 i choć z roku na rok zyskuje zwolenników, to Halloween wzbudza kontrowersje.

Przypomnijmy, że halloweenowe zabawy skrytykował kujawsko-pomorski kurator oświaty i były radny PiS Marek Gralik. 10 października, w specjalnym liście do dyrektorów szkół, zaznaczył, że Halloween, jest "całkowicie sprzeczne z polskimi tradycjami", sztucznie przenoszone na polski grunt, a dodatkowo "czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży". Ocenił również, że "urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

W odpowiedzi na Kontakt 24 trafiło pismo nauczyciela historii z Torunia, który prosi o interwencję w tej sprawie związek zawodowy i zarzuca kuratorowi m.in. brak podstawowej wiedzy na temat pochodzenia "anglosaskich" świąt oraz niedopuszczalną ingerencję w neutralność światopoglądową szkół publicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

 

"Inne nie znaczy gorsze"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy pierwsze komentarze. - Należy edukować dzieci, że inne nie znaczy gorsze. Walentynki też nie są polskim świętem, a jakoś nikt nie protestuje. Czy pan kurator dąży do tworzenia szkoły katolickiej? To, co zabronione, zawsze jest ciekawsze, więc efekt może być odwrotny. A może Pan kurator się boi Halloween? - zastanawia się Stefan. - Niech żyją dynie i kościotrupy. Ci o innych poglądach nie mogą? Jest Halloween i jest Wszystkich Świętych - napisał botere.

- W latach 50-tych bawiliśmy się w dzień zaduszny nosząc dynie, upodobnione do twarzy, oblepione kolorowymi bibułami ze świecami w środku. Jakoś wyrosłem na normalnego człowieka - skwitował marian_sandlewski. - Kurator ma rację - napisał z kolei andu. - Święto zmarłych to czas zadumy, wspomnień, refleksji, a nie głupawych zabaw. Jeżeli mamy zmienić "tradycje" to prędzej sięgnijmy do obrzędów Słowian, aniżeli do obcych naszej kulturze wygłupów - wtóruje mu inny internauta.