tvnpix
Foto: diabelek275

"Niebo zapłonęło". Wieczorny spektakl na zdjęciach Reporterów 24

Niezwykłe widowisko mogliśmy podziwiać na niebie we wtorkowy wieczór. Rozpalone i pełne kolorów niebo stworzyło bajkowy krajobraz, od którego trudno było oderwać oczy. Dostrzegli to również Reporterzy 24, którzy chwycili za aparaty, a efekty ich pracy widać na nadesłanych na Kontakt 24 zdjęciach.

"Na początku zrobiło się ciemno, chwilę popadało i niebo zapłonęło" - napisał do nas Reporter 24 z Siedlec.

W ostatnich godzinach wtorku wiele wydarzyło się na niebie. Reporterzy 24 najpierw nadsyłali zdjęcia czarnych złowieszczych chmur.

Później pojawiła się tęcza, w niektórych miejscach nawet podwójna. A przed samym zmierzchem niebo rozbłysło feerią barw.

Rozproszone fale

Skąd to malownicze zjawisko nad Polską? Możemy je obserwować o wschodzie i zachodzie słońca. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia otoczona jest atmosferą. Fale przenikają przez jej grubą warstwę i rozpraszają się.

Kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, światło dociera do nas pod mniejszym kątem, więc fale o mniejszej długości (niebieskie i fioletowe) nie trafiają do naszych oczu.

Docierają do nas więc tylko te o większej długości, a ich barwa jest czerwona. Ponadto ulegają one rozproszeniu w aerozolach atmosferycznych i w ten sposób nadają czerwone zabarwienie chmurom.

O tym bajecznym zjawisku czytaj też na tvnmeteo.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: mg/sk

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.