tvnpix

Niderlandzka para królewska z wizytą w Polsce

Niderlandzka para królewska - król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima - rozpoczęli we wtorek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Spotkają się z parą prezydencką, a także wezmą udział w otwarciu polsko-holenderskiego forum gospodarczego. Zdjęcia z powitania na warszawskim lotnisku zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 jackowlew.

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się przed południem oficjalna  wizyta w Polsce niderlandzkiej pary królewskiej - króla Wilhelma Aleksandra i królowej Maximy.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta będzie okazją do dania nowego impulsu w stosunkach polsko-holenderskich i "wskazania kierunków współpracy na przyszłość zarówno w formacie dwustronnym, jak i na forum UE".

Głównymi tematami rozmów Komorowskiego i króla Wilhelma Aleksandra - zapowiedział Sokołowski - będzie m.in. kryzys na Ukrainie, polityka europejska, polityka energetyczna, w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i kryzysu ukraińskiego, współpraca gospodarcza i wrześniowy szczyt NATO.

Pierwsza wizyta w Polsce

Król Holandii i jego małżonka spotkają się również z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. We wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczysta kolacja na cześć króla Wilhelma Aleksandra i królowej Maximy wydana przez Annę i Bronisława Komorowskich.

W środę prezydent Komorowski oraz niderlandzka para królewska wezmą udział w otwarciu polsko-holenderskiego forum gospodarczego na Stadionie Narodowym. Współpraca gospodarcza mogłaby dotyczyć m.in. takich dziedzin jak energia odnawialna, IT, badania i rozwój oraz technologia żywności.

Król i królowa Holandii odwiedzą też w środę Poznań.

Jest to pierwsza oficjalna wizyta holenderskiej pary królewskiej w Polsce. W 1997 roku wizytę w Polsce złożyła królowa Beatrycze, a w 2004 roku z wizytą w Holandii był prezydent Aleksander Kawaśniewski.

Autor: js/aw

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.