tvnpix
Reporter 24 spotkał zwierzęta wędrując przez Halę Kondratową, Foto: Szymek Pyzowski | Wideo: Szymek Pyzowski
"Zobaczyłem, że na łące coś się rusza". Niedźwiedzia rodzinka na nagraniu Reportera 24

"Zobaczyłem, że na łące coś się rusza". Niedźwiedzia rodzinka na nagraniu Reportera 24

Podczas spaceru przez Halę Kondratową Reporter 24 spotkał niedźwiedzią rodzinę. Jak przyznał, mamę i trójkę maluchów podziwiał z daleka. Udało mu się jednak nagrać film i zrobić kilka zdjęć. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przyznają, że o spotkaniach z niedźwiedziami przy szlaku dowiadują się od turystów niemal każdego dnia.

 

Reporter 24 spotkał zwierzęta w środę przed południem. - Byłem na wycieczce. Gdy szliśmy przed Halę Kondratową zobaczyłem, że na łące coś się rusza. Stanąłem, zacząłem się przypatrywać. Okazało się, że to niedźwiedzica z trójką maluchów - opowiadał Reporter 24. - Po kilku minutach zwierzęta uciekły w wyższe partie łąki - relacjonował.

Częste spotkania

Filip Zięba, zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego zapewnił, że spotkanie czteroosobowej niedźwiedziej rodziny nie jest wyjątkową sytuacją. - Obserwujemy takie przypadki - zaznaczył.

Jak dodał, do spotkań z niedźwiedziami dochodzi każdego lata. - Najczęściej w sierpniu i wrześniu – miesiącach, gdy niedźwiedzie intensywnie natłuszczają się przed zimą, a dogodnym miejscem do tego są rozległe otwarte przestrzenie, na których rosną borówki. Późnym latem to ulubione pożywienie niedźwiedzia - podkreślił Zięba. Przyznał też, że w tym roku niemal każdego dnia otrzymują zgłoszenia od turystów o niedźwiedziu spotkanym przy szlaku.

Czteroosobową rodzinę niedźwiedzi nagrała również ekipa TVN24.

Ekipa TVN24 też spotkała niedźwiedzicę z małymi
Ekipa TVN24 też spotkała niedźwiedzicę z małymi Źródło: tvn24

Na początku lipca wracając z Hali Gąsienicowej, w Dolinie Jaworzynki niedźwiedzia spotkała również Reporterka 24 o nicku aaabsolutnie.

- Zamilkliśmy i zatrzymaliśmy się. Za nami była wycieczka dzieciaków z opiekunką i przez chwilę obawiałam się, czy nie narobią krzyku, ale jak tylko usłyszeli hasło "niedźwiedź" zastygli niemalże w bezruchu. Misiek poszukiwał czegoś w trawie, wyszedł też spomiędzy krzaków i był widoczny w całej okazałości. Wykorzystaliśmy kilkadziesiąt sekund "czasu dla fotoreporterów" po czym kontynuowaliśmy marsz usatysfakcjonowani takim zwieńczeniem wędrówki - opowiadała Reporterka 24.

Nie uciekać

Niedźwiedzie unikają spotkań z człowiekiem. Kiedy jednak do nich dojdzie, należy pamiętać o tym, że te zwierzęta mogą zachowywać się groźnie. Szczególnie, jeśli będzie to matka z młodymi.

Jak podkreślił leśniczy Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród, którego cytuje portal tvnmeteo.pl, zwierzęta nie będą atakować, dopóki nie zostaną do tego sprowokowane przez człowieka. - Unikajmy panicznych zachowań, ucieczki, trzeba wręcz udawać, że strach jest nam zupełnie obcy - dodał.

- Podstawowa zasada to wędrowanie po szlakach. Przy gęstej ich sieci (w Tatrzańskim Parku Narodowym jest ich ponad 270 kilometrów) nie ma takiej przestrzeni, z której niedźwiedź nas nie usłyszy albo nie wyczuje. Gorzej ze wzrokiem, bo niedźwiedzie ten zmysł mają słabszy - przypomniał Zięba.

- Po Tatrach powinniśmy poruszać się tylko w dzień. Zwierzęta, tak jak my, chcą mieć czas na jedzenie, rozmnażanie i odpoczynek. Noc jest dla nich chwilą wytchnienia. Jeśli jednak zahaczymy o noc, dobrze jest rozmawiać. Niedźwiedź nas zapewne usłyszy i zejdzie nam z drogi - dodał.

 

Spotkania w Tatrach

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy także zdjęcie ze spotkania z dwiema kozicami. Zbigniew spotkał je na szlaku schodząc z Kończystego Wierchu w Tatrach Zachodnich.

"Jedna szła szlakiem, a druga obok. To niesamowite, bo w ogóle nie bały się ludzi, a ja zdumiony zdążyłem sięgnąć po aparat i uwieczniłem ją na zdjęciu. Przeszła obok mnie w odległości 2 metrów" - napisał autor zdjęcia.

Autor: ank//mz

Komentarze (2)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Kochajmy I szanujmy zwierzeta.Respektujmy przyrode

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   ~Gość

   Byłam w tym czasie na Hali Kondratowej....czad

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     • Udostępnij komentarz w:
     • Kopiuj
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.