tvnpix
Odkrywamy Wielkopolskę z Reporterami 24, Foto: Reporterzy 24

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

"Wielkopolska to nie tylko Poznań" - tak uważają Reporterzy 24. Na potwierdzenie przesłali do nas materiały prezentujące piękno środkowo-zachodniej Polski. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po mniej i bardziej znanych miejscach położonych w Wielkopolsce!
Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Po raz kolejny zapraszamy na podróż po Polsce razem z Reporterami 24. Do tej pory zwiedziliśmy tak już trzy województwa:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Postanowiliśmy stworzyć razem z Reporterami 24 przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, których próżno szukać w turystycznych przewodnikach. Tym razem zwiedzamy województwo wielkopolskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Pierwsza stolica Polski - Gniezno

Reporterzy 24 zachęcają do odwiedzenia pierwszej stolicy Polski, czyli Gniezna. Mieści się tam m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego.

 

Gniezno zostało uznane formalną stolicą Polski na mocy dokumentu Dagome Iudex wystawionego przez Mieszka I w 991 roku. Kariera najważniejszego grodu piastowskiej Polski w końcówce X i początku XI wieku, jako stolicy, była krótka i płomienna, albowiem podgrodzie było trawione pożarami. Po najeździe czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku i kolejnym spaleniu podgrodzia, zburzeniu zamku książęcego oraz ograbienia katedry, Kazimierz Odnowiciel stolicę Polski przeniósł do Krakowa.

 

Tu Mieszko przyjął chrzest?

Rok 966 to bardzo ważna data w historii państwa polskiego. Wtedy to Mieszko I przyjął chrzest i rozpoczął chrystianizację pogańskiej dotąd Polski. Nie do końca jednak można z cała stanowczością określić miejsce przyjęcia chrztu. Historycy za najbardziej prawdopodobne uważają Ostrów Lednicki - jedną z pięciu wysp na Jeziorze Lednickim. Z kolei na Polach Lednickich ustawiona została Brama Ryba, która jest nazywana Bramą Trzeciego Tysiąclecia. To właśnie w tym miejscu odbywają coroczne spotkania młodych Lednica 2000.

Kaliski Gród Piastów

Nie Kraków, nie Warszawa, a Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce. Założony został w 850 roku, a prawa miejskie zyskał w 1257. O tym, że historyczna spuścizna jest pielęgnowana, może świadczyć choćby rezerwat archeologiczny "Kaliski Gród Piastów"

Piramida Łakińskiego w Wągrowcu

Oprócz Poznania, Gniezna i Kalisza w Wielkopolsce ciekawie prezentuje się również Wągrowiec, z którego zdjęcia przesłał do nas internauta MaReK100384. Wągrowiec to nieduże miasto, w którym krzyżują się dwie rzeki: Nielba i Wełna, a także znajduje się... grobowiec w kształcie piramidy.

 

 

 

"Kolebka polskiego rocka" - Jarocin

Do "kolebki polskiego rocka", czyli Jarocina zaprasza reporter Jarocinianin93.

Rajskie Boszkowo

Boszkowo leżące nad jeziorem Dominickim to idealne miejsce na wypoczynek. Reporter 24 Dominik Hromada zaprasza nas do tej niewielkiej miejscowości.

 

A może aktywny Śrem?

Reporter 24 bluepk zachęca, aby udać się 40 km od Poznania do miejscowości Śrem. "To unikatowe miejsce" - przekonuje.

Zamek i arboretum w Kórniku

Położony w Kórniku zamek to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w województwie wielkopolskim. Zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich obecnie jest siedzibą muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN.

Reporter 24 tomasz_b przypomina, że w Kórniku warto przespacerować się po największym i najstarszym w Polsce, i czwartym co do wielkości kolekcji w Europie, arboretum. Jest to miejsce, w którym kolekcjonuje i prowadzi się badania nad drzewami oraz krzewami.

"Bajeczny zalew w Kobylej Górze"

Położona w powiecie ostrzeszowskim i oddalona tylko 35 km od Ostrowa Wielkopolskiego, Kobyla Góra to kolejny punkt na mapie Wielkopolski, który polecają nasi internauci.

Warty zobaczenia Wonieść

Położona w powiecie kościańskim wieś Wonieść to przede wszystkim piękne jezioro. Internauta MARCIN2533 zachęca, aby odwiedzić to miejsce. "Można zobaczyć tam rzadkie gatunki ptaków" - napisał.

Wielkopolski Park Narodowy

Jak udowadniają Reporterzy 24 utworzony w 1957 roku Wielkopolski Park Narodowy to idealne miejsce na spacery. Internauta Tomasz pokazał, jak odpoczywał zimą nad Jeziorem Góreckim, które mieści się na terenie Parku.

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Jeżeli ktoś zdecydował się na spacer po Wielkopolskim Parku Narodowym może zajrzeć też do Muzeum Arkadego Fiedlera, które leży w granicach otuliny Parku, około 12 km od Poznania.

Różne odcienie Poznania

Kolorowe schody-kredki czy barwny dworzec - takie niezwykłe miejsca można zobaczyć w Poznaniu.

 

Urzekające widoki z mostu cybińskiego

Jeżeli brakuje nam pięknych widoków, wystarczy przejść się mostem Cybińskim ze Śródki na Ostrów Tumski w Poznaniu. Jak napisał Reporter 24 o nicku kazansky "przeprawa urzeka architektonicznie".

Blisko przyrody - Malta w Poznaniu

Jak piszą nasi internauci, poznańska Malta to nie tylko dobre miejsce na leniuchowanie nad brzegiem jeziora Maltańskiego, ale też na aktywny wypoczynek.

 

Poznańska Palmiarnia

Reporterzy 24 zachęcają do odwiedzenia największej w Polsce palmiarni, która znajduje się w Poznaniu na terenie parku Wilsona.

Park Cytadela

Miłośnicy historii mogą wybrać się do Parku Cytadela w Poznaniu.

Można posiedzieć też nad Rusałką

Dla tych, którzy lubią relaks nad wodą Reporterzy 24 polecają wyjazd w okolice jeziora Rusałka w Poznaniu.
Autor: popi,mz/sk