tvnpix

Piaskowa "trąba" szaleje na polu. Uchwyciła ją Reporterka 24

- Słońce, nie ma chmur, jest około 26 stopni. Nagle na polu tworzy się wir powietrzny! - relacjonowała pani Aleksandra, której udało sie uchwycić to niesamowite zjawisko w okolicach Bełchatowa (Łódzkie). Nagranie przysłała na Kontakt 24.

Jak relacjonowała Reporterka 24, razem z mężem jechali obok jednego z pól w okolicach miejscowości Kleszczów. - Nagle z niczego utworzył się wir powietrzny! Około 26 stopni, słońce, nie ma chmur, które zapowiadałyby zmianę pogody - tłumaczyła redakcji.

Wir powietrzny, który uchwyciła na nagraniu, ma około kilkunastu metrów wysokości. Jak wyjaśnia portal tvnmeteo.pl, to dobrze znany Reporterom 24 diabełek piaskowy.

Piaskowa "trąba"

Diabełek pyłowy, czy też piaskowy, to ciekawe zjawisko, podobne do trąby powietrznej. Lej "trąby" składa się z uniesionych z podłoża cząsteczek pyłu. Przyjmuje kształt wirującej kolumny. Jego średnica wynosi około 10 metrów, a wysokość może dojść nawet do tysiąca metrów.

Jak wyjaśniała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, taka "trąba" piaskowa powstaje podczas słonecznej pogody nad dobrze nagrzaną i suchą powierzchnią. Nad gruntem tworzy się warstwa nagrzanego powietrza. Zaczyna się ono unosić i wirować.

Więcej o tym ciekawym zjawisku na tvnmeteo.pl

Autor: ao//kab

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.