tvnpix
Kierowca został zaatakowany w drodze do portu w Calais, Foto: Mirosław

Obrzucili kamieniami, weszli na ciężarówkę. Relacja polskiego kierowcy z Calais

Ludzie wyskakujący na drogę, gałęzie leżące w poprzek jezdni i lecące w kierunku samochodu kamienie - to widać na nagraniu pana Mirosława, który we wtorek jechał w kierunku portu w Calais we Francji. - Nie wiedziałem, czy mam przyspieszyć i taranować te drzewa, czy się zatrzymać - opisuje autor filmu, który otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pan Mirosław, autor nagrania, jest kierowcą ciężarówki. We wtorek około godz. 22 miał dojechać do portu w Calais. Pokonanie ostatnich kilometrów okazało się jednak wyjątkowo niebezpieczne. - To było już na samym zjeździe z autostrady, na którym było bardzo ciemno. Zwolniłem więc do przyzwoitej prędkości. Wtedy zza betonowych barier zaczęli wyskakiwać ludzie - relacjonuje. Na nagraniu widać ich co najmniej dwudziestu.

Nie wiedziałem, czy mam przyspieszyć i taranować te drzewa, czy się zatrzymać

pan Mirosław, autor nagrania

 

Jednak prawdziwa przeszkoda pojawiła się dopiero chwilę później. Kiedy samochód wjeżdża na łuk, przed maską widać położone w poprzek drogi olbrzymie gałęzie.

- Nie wiedziałem, czy mam przyspieszyć i taranować te drzewa, czy się zatrzymać - mówi pan Mirosław. Ostatecznie, przy pomocy specjalnego systemu, podniósł nadwozie samochodu i przejechał dalej. W tym czasie w jego kierunku rzucano kamieniami, jeden z nich uderzył w szybę. Ta, na szczęście, wytrzymała.

"Dopiero w porcie służby graniczne podczas kontroli wyciągnęły z pojazdu trzy osoby" Źródło: tvn24

Pasażerowie na gapę

Kiedy dojechał do portu, okazało się, że razem z nim w samochodzie są jeszcze trzej mężczyźni. Pan Mirosław przypuszcza, że weszli w momencie, gdy walczył z przeszkodą na drodze.

- Weszli na samochód, między kabinę ciągnika a naczepę – opowiada mężczyzna. Jak dodaje, później rozcięli plandekę i schowali się w środku. – Dopiero, gdy dojechałem do portu, służby graniczne ściągnęły mnie na kontrolę i tam po otwarciu naczepy wyciągnęli trzech pasażerów na gapę – relacjonuje.

Jak dodaje, samochód został uszkodzony. - Jest kilka wgnieceń w karoserii, rozcięto również dach naczepy - wyjaśnia.

"Wyładowują złość"

- Oni chcą przedostać się do Wielkiej Brytanii. Dziwię się tylko, że robią to w taki sposób. Po takich akcjach wiadomo, że samochody będą ściągane do kontroli. Gdyby chowali się, byli bardziej dyskretni, to miałoby to sens. Chyba wyładowują w ten sposób złość, że Calais jest coraz bardziej chronione, stawiane są płoty - mówi kierowca.

Zobacz też materiał "Faktów" TVN o brutalnych atakach  na kierowców przy porcie w Calais.

Trudna sytuacja w Calais

Mieszkańcy Calais na północy Francji zablokowali autostradę prowadzącą do miasta i portu. Skarżą się, że obecność imigrantów paraliżuje życie codzienne i gospodarcze w regionie - podał w poniedziałek portal tvn24.pl.

Od rana dziesiątki ciężarówek posuwając się w ślimaczym tempie blokowały autostradę prowadzącą do Calais, ważnego portu nad kanałem La Manche, w departamencie Pas-de-Calais. Następnie dołączyły do nich traktory okolicznych rolników. Jednocześnie w pobliżu stadionu i portu około 500 osób utworzyło łańcuch ludzki. Ubrani w żółte kamizelki demonstranci weszli również na autostradę.

Więcej na temat "dżungli" oraz o sytuacji w Calais przeczytasz na tvn24.pl Aktualne informacje poświęcone kryzysowi imigracyjnemu w Europie znajdziecie również w specjalnym raporcie tvn24.pl.

Autor: kab,kz/popi,tka