tvnpix

Małe auto, duże możliwości. Oto tico-ciężarówka

Pomysłowość kierowców nie zna granic. Przekonujemy się tym wielokrotnie ze zdjęć i filmów, które otrzymujemy od Was na Kontakt 24. Tym razem film z Przywidza (woj. pomorskie), gdzie jeden z kierowców napotkał na swojej drodze daewoo tico... przewożące na dachu karoserię innego samochodu.

Nagranie powstało 14 lutego na drodze w Przywidzu (woj. pomorskie). Prowadzony przez kierowcę samochód niespiesznie podążał za dość osobliwym zjawiskiem. Było nim daewoo tico z bagażem na dachu w postaci... karoserii samochodowej.

"Wątpię, że to częste zjawisko" - skomentował autor nagrania.

"W przypadku kontroli możliwe zatrzymanie uprawnień"

O ile widok takiej formy transportu może wzbudzać ogólną wesołość, o tyle osobie kierującej tico mogłoby nie być do śmiechu w przypadku policyjnej kontroli. St. asp. Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji ocenił, że kierowca mógł złamać kilka przepisów dotyczących przewozu ładunków.

- W przypadku policyjnej kontroli mógłby się  najprawdopodobniej spodziewać zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdem (realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym mogące skutkować nawet poważnym wypadkiem) i zakazu dalszej jazdy - analizował policjant.

"Możliwe zatrzymanie dowodu rejestracyjnego"

Okazuje się jednak, że sam transport to jedno, a stan techniczny daewoo tico po nim - drugie.- Jeśli policjant stwierdziłby, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, bądź porządkowi w ruchu drogowym, zatrzymany byłby też dowód rejestracyjny, a pojazd skierowany na badanie techniczne - zaznaczył st. asp. Opas.

Policjant podsumował, że prawo o ruchu drogowym nie mówi bezpośrednio o zakazie przewożenia ładunku na dachu samochodu, jednak należy przy tym stosować się do przepisów, a konkretnie do art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. - Rozsądek nakazywałby także skorzystanie z homologowanego bagażnika dobrej marki - dodał st. asp. Opas.

Autor: popi//tka