tvnpix
Wykolejne cysterny w miejscowości Wężówka, Foto: Maciej Narkiewicz

Cysterny z żywicą usunięte. Trasa była nieprzejezdna niemal trzy dni

Blisko trzy doby trwało udrażnianie szlaku kolejowego w rejonie miejscowości Wężówka (woj. warmińsko-mazurskie). W piątkową noc wykoleiło się tam 8 z 31 cystern pociągu towarowego. Doszło do rozszczelnienia wagonów i wycieku ponad 40 ton żywicy. Pierwszą informację o zdarzeniu, zdjęcia i filmy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Trasa kolejowa już przejezdna

Ruch na szlaku Stare Juchy-Wydminy przywrócono w poniedziałek o godz. 17.30 (według wcześniejszych informacji, miało to nastąpić w czwartek).

Jak poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe, nad udrożnianiem szlaku pracowały zespoły techniczne złożone z 20-30 osobowych grup. Wykorzystano również dwa pociągi techniczne i ciągnik gąsienicowy.

- Zabezpieczony został wykolejony tabor, ładunek oraz naprawione ok 100 m toru. Składy pasażerskie i towarowe mogą sprawnie i bezpiecznie kursować na trasie Korsze–Giżycko–Ełk - poinformował Siemieniec. Jak dodał, prace odbywały się bez przerwy i przy silnym mrozie.

Wykolejony pociąg. Przewróciło się osiem cystern

Pociąg towarowy jechał z Kędzierzyna do Grajewa.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy w piątek o godzinie 23.10 - potwierdził st. bryg. Jerzy Dukiel, rzecznik giżyckiej straży pożarnej. - Po rozpoznaniu okazało się, że od składu liczącego 31 cystern, przewożących żywicę mocznikową, odłączyło się 12 cystern. Z tych 12 cystern wywróciło się osiem. Ostatnie cztery zostały na torach, dwie uległy rozszczelnieniu - poinformował strażak.

Wyciekło ponad 40 ton żywicy

- W sumie z dwóch cystern wyciekło około 42 ton żywicy  - tłumaczył rzecznik.

Według strażaków, którzy zabezpieczali teren, była to substancja o konsystencji kleju, wykorzystywana w przemyśle meblarskim. Nie stwarzała zagrożenia dla środowiska ani zdrowia ludzi.

Przyczynę zdarzenia bada komisja badania wypadków kolejowych.

Obowiązywały zmiany w rozkładzie

W związku z wykolejeniem wagonów w Wężówce, na trasie Ełk - Wydminy obowiązywała komunikacja zastępcza dla pasażerów ośmiu pociągów regionalnych.

Zmiany dotyczyły też ośmiu pociągów dalekobieżnych do Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku i Wrocławia. Po dojechaniu do Ełku lub Giżycka podróżni korzystali z komunikacji autobusowej.

 

 

 

 

 

 

Autor: kab,ak/popi