tvnpix

"Bułgaria to nie tylko morze". Jaskinie, monastery i wioski oczami Reporterów 24

Gdyby zapytać o skojarzenia z Bułgarią, prawdopodobnie większość odpowiedzi zamykałaby się w kręgu: plaże, morze i słońce. Słowem, błogie lenistwo, ale Iwona i Marek pokazują kraj trochę z innej strony. Z perspektywy jaskiń, monasterów czy klimatycznych wiosek, a zdjęcia przesłane na Kontakt 24 udowadniają, że warto czasem opuścić plażę. Zobaczcie bułgarską odsłonę akcji "Pokaż nam świat".

TY RÓWNIEŻ UDAŁEŚ SIĘ W CIEKAWĄ PODRÓŻ? A MOŻE MIESZKASZ ZA GRANICĄ? CZEKAMY NA TWOJĄ RELACJĘ. DOŁĄCZ DO GORĄCEGO TEMATU I #POKAZNAMSWIAT

- Większość z nas, przemierzających trasę nad wybrzeże Morza Czarnego, nawet nie zastanawia się nad innymi walorami turystycznymi Bułgarii niż piaszczyste plaże i ciepła woda. A jest ich wiele - podkreślają Iwona i Marek. W pierwszej kolejności wymieniając Melnik, miasteczko oddychające starożytną przeszłością.

- I z unikalnymi piramidami! - dodają szybko Reporterzy 24.  - W jego okolicach przyszedł na świat Spartakus - twierdzą nasi podróżnicy. - Z kolei we wsi Tatuł odkryto tracki sarkofag łączony z mitem Orfeusza, który urodził się niedaleko wsi Sziroka Łyka. Tu znów niedaleko znajdziemy jaskinię Diabelskie Gardło z podziemnym wodospadem, przez którą Orfeusz zstępował do Hadesu po ukochaną Eurydykę - opowiadają Iwona i Marek.

"Warto oddalić się od wybrzeża"

Jednak jaskiń w Bułgarii, zwłaszcza takich, do których warto się wybrać, jest więcej. - Jedna z najładniejszych to jaskinia Ledenika w Narodowym Parku Wracański Bałkan, w pobliżu Wracy wśród białych skał Bałkanu. W innej jaskini - Magura - w pobliżu Bełogradczika, znajdziemy malowidła naścienne sprzed 12 tys. lat. Tam też niedaleko znajduje się jedno z najpiękniejszych w Europie skalnych miast - forteca otoczona fantastycznymi tworami skalnymi - zachwycają się Reporterzy 24.

Dla miłośników sztuki sakralnej w Bułgarii również coś się znajdzie. - Jest tu wiele wartych do zwiedzenia monasterów, jak Monaster Riłski, Asenova Krepost czy położony w zakolu przełomu rzeki Iskyr Baczkowski Monaster. Kilkanaście kilometrów dalej w Monasterze Sedemte Prestola możemy przenocować w cieniu olbrzymiej sekwoi - dodają Reporterzy 24.

- Wymienić można byłoby jeszcze wiele miejsc, jak choćby formacje skalne Czudnite Mostowe, cudowne, klimatyczne wioski jak Żerawna, klasztory wykute w skałach, starówki w miasteczkach Płowdiw czy Weliko Tyrnowo. Naprawdę warto oddalić się od wybrzeża, bo Bułgaria to nie tylko morze - uśmiechają się na koniec.

Specjalnie dla Was na bieżąco aktualizujemy mapę, na której pokazujemy, jakie miejsca zwiedzają Reporterzy 24. Oto relacje, które otrzymaliśmy w ramach akcji "Pokaż nam świat":
Autor: kz/popi

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Byłem polecam - szczególnie jaskinię Oczy Boga

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.