tvnpix

Bocian czarny w ogrodzie Reportera 24. Regularnie wyjada rybki z sadzawki

W ogrodzie jednego z Reporterów 24 pojawia się nietypowy gość - bocian czarny. Film z miejscowości Dopiewiec w województwie wielkopolskim otrzymaliśmy na Kontakt 24 od Roberta.

O tym, kto gości w jego ogródku we wsi Dopiewiec pod Poznaniem, napisał na Kontakt 24 Robert: "Co roku odwiedza mnie czarny bocian. W tym roku pierwsza wizyta miała miejsce 15 kwietnia 2017 roku. Wizyty są codzienne, a powód jasny: rybki w sadzawce".

Rzadsze niż bociany białe

Bocianów czarnych jeszcze na przełomie XIX i XX wieku było w Polsce niewiele. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania.

W 1966 roku ich liczebność szacowano na 500-530 par lęgowych. W latach 1981-1982 było to 800-900 par lęgowych. W 2016 roku szacowana liczebność bociana czarnego w Polsce wynosiła już 1400-1600 par. Nadal jest to jednak populacja mniejsza o kilkadziesiąt razy od populacji bociana białego. Bociany czarne są trochę mniejsze od swoich białych kuzynów. Gniazdują w starych lasach, wybierając miejsca w pobliżu rzek, potoków i stawów. Żywią się głównie rybami - czytamy na tvnmeteo.pl.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Autor: map Źródło: tvnmeteo.pl