tvnpix
Foto: darekny

Biało-czerwony Manhattan. Reporterzy 24 na Paradzie Pułaskiego

Jak co roku w Nowym Jorku odbyła się wielka parada Polonii. Biało-czerwone kolory rozlały się po słynnej 5 Alei. Na miejscu byli również Reporterzy 24, od których otrzymaliśmy zdjęcia i filmy.

 

 

Zwyciężczynie konkursu Miss Polonia, młodzież, weterani, duchowieństwo, artyści i przedstawiciele wielu organizacji polonijnych -  to część grup, jakie dumnie maszerowały reprezentacyjną 5 Aleją na Manhattanie. Wielu osobom radość sprawiła część motoryzacyjna - polonez, fiat126p oraz harleyowcy.

"Świetna promocja polskości"

- Chciałbym, aby jak najwięcej mówiło się o tym wydarzeniu, ponieważ jest to świetna promocja polskości, Polonii i Polski, tego rodzaju akcje trzeba wspierać. Pokazują sukces Polski. Sukcesami zaś powinniśmy się cieszyć, jak też nimi dzielić – mówił obecny na miejscu marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Karczewski oraz senator RP Anna Maria Anders byli marszałkami honorowymi parady. Wzięli w niej też udział m.in. demokratyczny senator USA Chuck Schumer oraz członkowie Izby Reprezentantów Carolyn Maloney i Dan Donovan.

"Jest wesoło"

- Fajnie jest zobaczyć biało-czerwone grupy i rozśpiewane, robiące dużo hałasu rydwany. Jest wesoło. Widzę, że zaciekawieniem patrzy na nas dużo nie-Polaków i robią zdjęcia – mówiła Katarzyna z Linden w stanie New Jersey.

Pośród defilujących znalazła się reprezentacja Polskich Linii Lotniczych promująca powrót na lotnisko w Newark, w New Jersey. Przybyła mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Pochód urozmaicał zespół Golec uOrkiestra.

Widowisko zostało zainicjowane w 1936 roku. Tym razem przebiegło pod znakiem oddania czci polonijnej młodzieży, która uczestniczyła w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

 

 

 

Autor: awa//tka Źródło: PAP