tvnpix

Najgłębsze jezioro, najmniejsze miasto i spacer z żubrami. Reporterzy 24 zapraszają na Podlasie

Redakcja Kontaktu 24 zaprasza w podróż po województwie podlaskim. Wspólnie z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski. Wspólnie szukamy miejsc, których próżno szukać w przewodnikach. Tym razem wybraliśmy się do województwa podlaskiego. Odwiedziliśmy Białystok i Augustów, zajrzeliśmy do najgłębszego jeziora w Polsce, a w Kruszynianach spotkaliśmy Tatarów.

 

Kolejny raz Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 zapraszają w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski. Zdążyliśmy odwiedzić już kilka województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu. Dzięki Wam podpowiadamy, które z nich warto odwiedzić i co w nich zobaczyć.

Miasto wielu kultur i pięknego Rynku - witamy w Białymstoku

 

 

 

 

Białystok to największe miasto województwa podlaskiego, które powstało blisko 1200 lat temu. Przez lata żyli w nim ludzie różnych kultur, narodowości i wyznań. Miejscowi zapewniają, że właśnie ta różnorodność nadała miastu swój charakter.

Dla turystów szczególnie urokliwym miejscem może być białostocki Rynek Kościuszki. Reprezentacyjna promenada, znajdująca się w centrum miasta, to miejsce na którym odbywają się imprezy kulturalne. Historia rynku sięga XVII wieku. Właśnie wtedy powstała najstarsza znajdująca się na nim budowla - kościół. Na rynku znajduje się również pomnik Józefa Piłsudskiego.

Miłośnicy odpoczynku na świeżym powietrzy docenią Park Branickich. Zespół pałacowo-ogrodowy tworzy kompleks rezydencji, w skład której wchodzą poza pałacem zabudowania gospodarcze i pomocnicze oraz ogród górny i dolny. To blisko 10 hektarów malowniczego terenu zwanego również Wersalem Podlasia. W parku znajdują się 24 fontanny, a także kilka pomników. Szczególnie ładnie jest tutaj latem, gdy można słuchać szumu wody i jednocześnie zachwycać się kolorowymi kwiatami.

 

 

Fontanna w Parku Planty działała już w okresie międzywojennym. Do niedawna wyłączona z użytku, w roku 2000 przeszła gruntowny remont. Dziś fontanna tryska wodą na różne sposoby, a po zmroku wodę oświetla 96 kolorowych reflektorów. Latem polecamy obejrzeć wodny spektakl, fontannę zazwyczaj uruchamia się po 1 maja.

Dla miłośników historii idealnym miejscem będzie Białostockie Muzeum Wsi. To miejsce, w którym można cofnąć się w czasie o wiele lat i poznać dzieje regionu. W muzeum znajduje się ponad 40 budynków i innych obiektów, które sprawią, że poczujemy się jak miejscowi, żyjący tutaj w XIX wieku.

Augustów, miasto króla Zygmunta II

 

 

Decyzję o założeniu Augustowa podjął król Zygmunt II August. Właśnie temu władcy miasto zawdzięcza swoją nazwę. Historycznie powstanie miasta datuje się na 1557 roku, ale swoiste przygotowania do lokacji zaczęły się już kilka lat wcześniej.

W nowo powstałym mieście wytyczono rynek główny i drugi rynek wołowy. Powstała też sieć dróg, wśród których najważniejsza była ul. Rajgrodzka. W kolejnych latach Augustów stale się rozwijał, a na jego teren ściągali osadnicy z Mazowsza oraz m. in. ludność pochodzenia litewskiego.

Dziś Augustów to drugie pod względem wielkości miasto w województwie podlaskim. Co ciekawe, zwarta miejska zabudowa to tylko część obszaru administracyjnego miasta. Większość przynależnego terenu stanowią liczne lasy i jeziora.

 

Park z najgłębszym jeziorem w Polsce

 

W Polsce nie ma starszego parku krajobrazowego niż ten, który znajduje się w Suwałkach. Park został utworzony 12 stycznia 1976 roku i stanowi jeden z najważniejszych elementów krajobrazu województwa podlaskiego. Są tutaj liczne wzniesienia, doliny, a także niecki jezior i głazowiska.

Park obejmuje cztery rezerwaty, a w jego centralnej części znajduje się aż 25 jezior. Właśnie tutaj znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza, którego maksymalna głębokość to 108.5 metra.

Zadowoleni z wizyty w parku będą też miłośnicy zwierząt, ponieważ można w nim spotkać gatunki chronione - bobry, ryjówki czy łasice. Cały obszar parku można oglądać z Góry Cisowej, która znajduje się 256 metrów nad poziomem morza.

Oko w oko z żubrem - Białowieski Park Narodowy

 

Białowieski Park Narodowy to miejsce, jakich w na mapie Europy jest coraz mniej. To tutaj znajduje się najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej - ostatniego na niżu Europy lasu naturalnego, o charakterze pierwotnym, który rozwijał się przez wieki.

W parku jest 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tysiące roślin zarodnikowych i grzybów. Zachwyceni będą miłośnicy ptaków, jest ich tutaj około 120 gatunków. Dodając do tego 52 gatunki ssaków, można mówić o miejscu niezwykłym. Widać to zresztą na materiałach Reporterów 24, które ukazują nam ten niezwykle malowniczy teren. Atrakcją i jednocześnie symbolem parku są żubry.

 

 

Miasto traw i rycerzy

Sejny, to najmniejsze pod względem liczby ludności miasto powiatowe w Polsce. Według danych z grudnia 2012 roku, mieszka tutaj niewiele ponad 5500 mieszkańców. Początki Sejn sięgają XV wieku, gdy osadę założyli rycerze z dworu króla Władysława Jagiełły. Nazwa związana jest ze słowem "seina", które w języki jaćwielskim oznaczało trawy i idealnie pasowało do bujnie porośniętego terenu.

Na skraju kultur

Na Podlasiu można spotkać Tatarów. Ich meczet znajduje się we wsi Kruszyniany. Sama wieś również jest malownicza, dzięki położeniu w pobliżu łąk, lasów i licznych wzniesień. Meczet należący do Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej powstał pod koniec XVIII wieku. Znajduje się tutaj również cmentarz muzułmański.

 

Autor: sc,rydz/aw