Zamknięty

Pisze o tym:

0 reporterów

Dodano:

0 materiałów

Nagranie z Ukrainy zwycięża w konkursie "Relacja z wydarzenia"

Nagranie z Ukrainy zwycięża w konkursie "Relacja z wydarzenia"

Nagranie z Ukrainy zwycięża w konkursie "Relacja z wydarzenia"

Wszystko już jasne! Główną nagrodę w konkursie "Relacja z wydarzenia" zdobył Michał Domachowski - autor nagrania przedstawiającego wydarzenia, jakie rozegrały się podczas rewolucji na Ukrainie. O tym, który z czterech finałowych filmów wygra, a jego autor zdobędzie 9 tysięcy złotych, decydowaliście Wy - w głosowaniu, które trwało do końca kwietnia. Plebiscyt jest częścią konkursu "Bierzcie i kręćcie" odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie.

autor: Michał Domachowski

W lutym 2014 r. - po wielu tygodniach protestów - Ukraina przeszła prawdziwą rewolucję: od brutalnych starć, w których zginęło ponad sto osób, do zmiany władzy i usunięcia Wiktora Janukowycza z funkcji prezydenta.

Wydarzenia w Kijowie śledził Michał Domachowski - autor zwycięskiego nagrania przedstawiającego m.in. barykady, starcia między demonstrantami a siłami Wiktora Janukowycza, podziurawione ściany od kul, płonące pojazdy czy przygnębiający obraz po szturmie.

Autor zwycięskiego nagrania odebrał główną nagrodę podczas wieczornej gali odbywającej się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie.

Wręczenie nagrody w konkursie / TVN24

Nagrodę w tej kategorii wręczyła Aleksandra Majda, szefowa redakcji Kontakt 24. "Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze media bez aktywnego udziału ich widzów, bez materiałów, które nam codziennie przesyłają" – powiedziała. Jak podkreślała, bardzo często to widzowie TVN24 są pierwsi na miejscu, gdzie rozgrywają się ważne wydarzenia. "Ten konkurs to jest nasze uhonorowanie widzów, internatów, którzy mają reporterski pazur, którym się chce i są zaangażowani" – dodała.

"Jest mi niezmiernie miło odbierać tę nagrodę, bo to znaczy, że pasja, praca u podstaw i misja w życiu popłaca i owocuje" – powiedział Michał Domachowski, zwycięzca konkursu TVN24 „Relacja z wydarzenia”. "Chciałbym dedykować tę nagrodę wszystkim Ukraińcom, którzy walczą o lepszą przyszłość dla swojego kraju. Mam nadzieję, że im się uda" – dodał.

Michał Domachowski o wygranej / TVN24

Po zakończeniu gali autor zwycięskiego nagrania podzielił się swoimi odczuciami. "Podoba mi się idea wspierania stacji telewizyjnej przez amatorów. Można tak naprawdę dzielić się swoimi nagraniami, swoimi obserwacjami" - stwierdził.

"To, że mój film dostał się do finału, że został doceniony przez jury, to jest już bardzo dużo. Film finałowy był pokazywany u was na antenie i w internecie. Dla mnie to bardzo ważne, że kontekst ukraiński się rozszerza" - dodał i zaakcentował, że "to bardzo przyjemne uczucie, dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z ludźmi, wiedząc, że oni to odbierają".

Aleksandra Majda o konkursie / TVN24

"W tym roku otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszeń i naprawdę był to bardzo twardy orzech do zgryzienia, bo z tych ponad 200 filmów musieliśmy wybrać tylko cztery" - mówiła Aleksandra Majda po zakończeniu gali. Jak dodała, mimo iż finałową czwórkę wybierało jury, to decydujący głos należał do internautów. Docenili oni jednego z naszych Reporterów 24 przede wszystkim za jego relację z Ukrainy, ale także za zaangażowanie.

"Ten film nas wszystkich poruszył, bo jest esencją tego, o co chodzi w tym konkursie. Właśnie relacja z wydarzenia - autor był w środku wydarzeń, był tam cały czas obecny, często udało mu się uzyskać takie kadry, nagrania, jak profesjonalnym operatorom, reporterom. Wchodził do opuszczonych domów i pokazywał nam ślady po kulach, płonące barykady, czarny dym, który dramatycznie spowijał niebo nad Kijowem. On był z tymi demonstrantami dzień i noc" - podkreślała szefowa redakcji Kontakt 24.

Aleksandra Majda o zwycięskim filmie konkursu "Bierzcie i kręćcie" / TVN24

Finałowe filmy

W ścisłym finale znalazły się cztery filmy wyłonione przez dziennikarzy TVN24 z ponad 200 nadesłanych. Oprócz nagrania z Ukrainy, były to filmy przedstawiające akcję zatrzymania napastnika na Wawelu, dramatyczny wypadek na Gran Turismo i karambol w górach. ZOBACZ FINALISTÓW

Na swojego faworyta można było głosować za pośrednictwem strony internetowej organizatora. Głosowanie zakończyło się 30 kwietnia 2014 roku o godzinie.

Co do wygrania?

Główną nagrodą w konkursie było 9 tysięcy złotych. Ponadto każdy z finalistów wraz z osobą towarzyszącą miał zapewniony pobyt w Krakowie, zwrot kosztów podróży dwóch osób (do 200 zł) oraz dwa karnety upoważniające do udziału w projekcjach festiwalu o łącznej wartości 600 złotych (szczegółowe warunki w regulaminie konkursu).

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie to impreza prezentująca i promująca polskie oraz zagraniczne produkcje kina niezależnego - obrazy autorskie, prekursorskie, nowoczesne, zaskakujące i bezkompromisowe. Siódma edycja festiwalu odbywa się w dniach 2-11 maja 2014 roku.