Zamknięty

Pisze o tym:

0 reporterów

Dodano:

0 materiałów

Nagranie akcji ratunkowej na Giewoncie wygrywa konkurs "Relacja z wydarzenia"

Nagranie akcji ratunkowej na Giewoncie wygrywa konkurs "Relacja z wydarzenia"

Nagranie akcji ratunkowej na Giewoncie wygrywa konkurs "Relacja z wydarzenia"

Wszystko już jasne. Decyzją internautów, główną nagrodę w konkursie "Relacja z wydarzenia" zdobył Jakub Chrostowski - autor przesłanego na Kontakt 24 nagrania pokazującego akcję ratunkową z udziałem śmigłowca TOPR na Giewoncie. Nagrodę w wysokości 9 tysięcy złotych zwycięzca odebrał podczas wieczornej gali odbywającej się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera. To właśnie w ramach tej prestiżowej imprezy organizowany jest konkurs "Bierzcie i kręćcie", którego częścią jest "Relacja z wydarzenia". Jak co roku autorzy mogli zgłaszać swoje filmy poprzez Kontakt 24.

O tym, który z autorów zdobędzie główną nagrodę, decydowali internauci głosujący na stronie platformy "Bierzcie i kręćcie". Wybierali oni spośród czterech filmów finałowych, które - z blisko 500 zgłoszonych do konkursu nagrań - wyłoniło wcześniej jury w składzie: Adam Pieczyński (redaktor naczelny TVN24), Michał Samul (z-ca redaktora naczelnego TVN24) oraz Aleksandra Majda (szef wydawców tvn24.pl).

ZWYCIĘZCA KONKURSU

Akcja ratunkowa na Giewoncie / autor: Jakub Chrostowski Autor: Jakub Chrostowski

Autor zwycięskiego nagrania odbiera główną nagrodę

"Złapałem telefon mojej dziewczyny i nagrałem"

"Pojechaliśmy z dziewczyną na krótki weekend. Akurat byliśmy na Giewoncie, kiedy na turystę spadł głaz. Złapałem telefon mojej dziewczyny i nagrałem." - relacjonował po wręczeniu nagrody Jakub Chrostowski, autor zwycięskiego nagrania. "Jestem bardzo szczęśliwy w związku z wygraną. Nie spodziewałem się tego. To był mój pierwszy film" - dodawał.

Po tym, jak doszło do wypadku, na miejsce wezwano śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas zgłaszania filmu do konkursu, Jakub Chrostowski w rozmowie z naszą redakcją tak opowiadał o zdarzeniu, którego był świadkiem: "Najbardziej baliśmy się tego, że podmuch śmigieł zdmuchnie nas z tego szczytu. Ludzie zaczęli lekko panikować. Okazało się, że nie było tak źle. Skończyliśmy wycieczkę bezpiecznie z takim bagażem przeżyć. Jakaś kobieta w czasie schodzenia śmiała się do swojego męża, że zabrał ją tutaj na 30 rocznicę ślubu i tak ją urządził".

Jakub Chrostowski nt. okoliczności powstania nagrania

"Poziom był wysoki"

Podczas wręczania nagrody Aleksandra Majda, szefowa wydawców tvn24.pl oraz jurorka konkursu mówiła, że w dzisiejszych czasach żadne duże medium newsowe nie może obyć się bez materiałów nadsyłanych przez widzów. "To właśnie oni często są świadkami wydarzeń, którym nie towarzyszą profesjonalne kamery. TVN24 przykłada naprawdę dużą wagę do współpracy z Reporterami 24" – mówiła. "Cieszymy się, że internauci i widzowie wyrobili sobie nawyk - po prostu biorą i kręcą" – dodała.

"Każdy z finałowych filmów miał szanse na wygraną. Poziom był tak wysoki, że sama nie miałam żadnego faworyta" – mówiła Aleksandra Majda już po ogłoszeniu zwycięzcy. "To filmy, które czasami były dramatyczne, czasami emocjonujące, a czasami wręcz straszne. Pokazywały jednak wydarzenia" – opisywała wybór finałowej czwórki.

"U naszych widzów widać coraz większą pasję. Kiedy są świadkami czegoś ważnego czy dramatycznego – biorą i kręcą. Mamy nadzieję, że tych filmów będzie coraz więcej i będą coraz lepsze, a my będziemy je prezentować w TVN24" – podsumowała konkurs Aleksandra Majda.

Aleksandra Majda, szef wydawców tvn24.pl, na temat finałowych nagrań

 

 

POZOSTAŁE NAGRANIA, KTÓRE WALCZYŁY O GŁÓWNĄ NAGRODĘ

 

Patrzyli jak tornado zrywa dachy sąsiadów

Dachówki wirujące w powietrzu, ogromny huk i silny wiatr - tego doświadczyli w lipcu ubiegłego roku mieszkańcy wielu miejscowości m.in. w woj. pomorskim. Na dramatycznym nagraniu z Barlewiczek niedaleko Sztumu Michał Skalmowski zarejestrował jak trąba powietrzna zrywa dachy z pobliskich zabudowań. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Tornado zrywało dachy / autor: Michał Skalmowski Autor: Michał Skalmowski

 

Potrącenie pieszego na pasach

Rozpędzony citroen wjechał w przechodzącego przez przejście dla pieszych 19-latka. Do zdarzenia doszło listopadzie ubiegłego roku na al. Hellera w Gdańsku. Przebieg dramatycznego wypadku zarejestrowała kamera Jana Jarosza. "Wiedziałem, że muszę się zatrzymać" – wspomina Jan Jarosz. "Podbiegli piesi, przykryli go kocem. Czekaliśmy na pomoc" – dodaje. Potrącony mężczyzna przeżył wypadek. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Potrącenie na pasach / autor: Jan Jarosz Autor: Jan Jarosz

 

Akcja antyterrorystów na warszawskiej Pradze

W styczniu bieżącego roku w bloku na warszawskiej Pradze Północ policjant ugodził nożem żonę i zabarykadował się w mieszkaniu. Mężczyzna nie podjął negocjacji z interweniującymi funkcjonariuszami i zastrzelił się, zanim do mieszkania wkroczyli antyterroryści. Świadkiem ich działań był Piotr Tomczyk, który akcję antyterrorystów zarejestrował swoją kamerą. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Akcja antyterrorystów na warszawskiej Pradze / autor: Piotr Tomczyk Autor: Piotr Tomczyk

 

O konkursie

Główną nagrodą w konkursie "Relacja z wydarzenia", na który zapraszała platforma "Bierzcie i kręćcie" oraz TVN24, było 9 tysięcy złotych. Ponadto każdy z finalistów wraz z osobą towarzyszącą miał zapewniony pobyt w Krakowie w terminie 17-18 kwietnia 2013 r., zwrot kosztów podróży (do 200 zł) oraz karnet upoważniający do udziału w projekcjach festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie to impreza prezentująca i promująca polskie oraz zagraniczne produkcje kina niezależnego - obrazy autorskie, prekursorskie, nowoczesne, zaskakujące i bezkompromisowe. Szósta edycja festiwalu odbywa się w dniach 12-21 kwietnia 2013.

W poprzednich edycjach użytkownicy Kontaktu 24 zdobywali nagrody za nagrania przedstawiające: trąbę powietrzną porywającą autobus, wędkarza uwięzionego na krze, robotników narażających życie podczas budowy molo oraz snowboardzistę wjeżdżającego z impetem w narciarza.

WSZYSTKIE ZGŁOSZONE PRZEZ REPORTERÓW 24 FILMY MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ