tvnpix
Burzowe relacje Reporterów 24

"Nagłe oberwanie chmury". Wasze relacje z burzowej niedzieli

Po gwałtownych burzach, które przechodziły w niedzielę nad Polską, strażacy interweniowali w województwach łódzkim, śląskim i warmińsko-mazurskim. W Ełku kobieta została porażona piorunem. Materiały przedstawiające nawałnice i ulewny deszcz przesyłaliście na Kontakt 24.

W niedzielę od godzin przedpołudniowych grzmiało w wielu regionach. W Ełku (województwo warmińsko-mazurskie) kobieta została rażona piorunem. Pogotowie ratunkowe otrzymało zgłoszenie około godziny 18.

- 37-letnia kobieta, która w trakcie burzy szła z parasolem w ręku została porażona przez piorun. Z poparzeniami klatki piersiowej została zabrana do szpitala. Była przytomna. Z kobietą było dziecko, jednak nic mu się nie stało - przekazała nadkomisarz Agata Jonik z policji w Ełku.

Gwałtowne burze mogą występować również w poniedziałek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed zjawiskiem. Dodatkowym zagrożeniem są upały.

Zalania na Śląsku

Niedzielne burze przyniosły ulewne deszcze w województwie śląskim. Nie ma jednak informacji o poważnych utrudnieniach.

- Nasze działania obejmują standardowe akcje w przypadku intensywnych opadów deszczu. Zalane są jezdnie, niższe kondygnacje budynków, piwnice. Na terenie całego województwa śląskiego odnotowaliśmy około 80 interwencji - przekazała młodsza brygadier Aneta Gołębiowska, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

 

 

 

Kilkadziesiąt interwencji w Pabianicach

W województwie łódzkim najbardziej ucierpiały Pabianice. - W Pabianicach odnotowaliśmy 40 interwencji, a w całym województwie około 80. Kilka interwencji było w Łowiczu i w powiecie kutnowskim. W innych regionach są to głównie pojedyncze zdarzenia. Dotyczyły one głównie podtopień w domach jednorodzinnych i piwnicach. Nie ma zalań w budynkach użyteczności publicznej - przekazał starszy kapitan Jędrzej Pawlak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Pawlak dodał, że pojawiło się kilka interwencji dotyczących zalań wywołanych otwartymi oknami. Mieszkańcy, chcący przewietrzyć mieszkania z powodu upału, zapominali o zamykaniu okien na czas intensywnych opadów deszczu. - Jest gorąco, zostawiają otwarte okna, aby mieszkanie się wietrzyło, a potem jest zalanie - tłumaczył rzecznik.

Połamane drzewa

Według informacji komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie na Warmii i Mazurach odnotowano w niedzielę ponad 100 zdarzeń związanych z przechodzącym nad tym regionem frontem burzowym. Około 60 interwencji dotyczyło podtopień posesji i piwnic po ulewach. Najwięcej takich szkód odnotowano w Nowym Mieście Lubawskim oraz powiatach nowomiejskim i działdowskim.

Było też ponad 40 wezwań do przewróconych drzew i połamanych konarów, które spadły na lokalne drogi. W Ostródzie i Elblągu złamane gałęzie uszkodziły zaparkowane samochody.
Według straży pożarnej w żadnym ze zdarzeń związanych z pogodą nie było osób poszkodowanych.

Więcej o ostrzeżeniach przeczytasz na tvnmeteo.tvn24.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: //aw