użytkownik niezalogowany
Autor:wij8498
MATERIAŁ INTERNAUTY

Nadzieja źle się kojarzy

Jednak wypada nadzieję mieć, że PIS-u nie skusi jak PO i PSL kradzież emerytur i obiecywana zmiana powrotu do emerytalnego wieku 60/65 w 2017 nie pominie roczników uprawnionych już w 2016. Tak wypada.

 

Mimo zaklęć Balcerowicza, od lat 60-tych dwudziestego wieku tak wyglądał kontrakt społeczny z rocznikami podejmującymi wtedy pracę. Emerytura w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn z uwagi na kończącą się wtedy jak oszacowano produktywność pokoleń. Przy takim założeniu zostały także oszacowane i pobrane na emeryturę składki, co do grosza przez dziesiątki lat, od milionów zatrudnionych Polaków.

Co więcej, zawarty kontrakt zabetonowano w świadomości społecznej do tego stopnia, że dzisiaj każda oferta pracy 60-latków, czy to to w agencjach pośrednictwa pracy, czy w samych firmach ląduje w koszu. Chęć pracy nawet człowieka z dobrymi kwalifikacjami traktowana jest przez Działy HR jak dobry żart. 

Każdego dnia w dzisiejszej Polsce ma miejsce pogrom bezrobotnych ,,staruszków''. Praca przez pracodawców wybijana jest im z głów. Ci którzy ją mają, też czują się nie na swoim miejscu. Zatrudniają ich już tylko przepisy chroniące przed zwolnieniem. Z rynku pracy dla seniorów powrotu nie ma, chyba że chcą nosić paczki, jak za ciężkie to we dwóch, ustawiać towary na półkach czy miejsca pracy nie dla nich chronić. Mogą też swój dobytek wyprzedać. Brak pracy z dobytku wyzwala!

Tak że diagnoza sytuacji seniorów i PIS-u jest prosta

PIS ma opcje tylko dotrzymać słowa i realizować kontrakt społeczny lub dołączyć do gangu złodziei emerytur PO i PSL, których profesor Leszek Balcerowicz tak wdzięcznie motywuje. 

Przecież to tak głęboko uzasadnione społecznie: okraść dla dobra ogółu, żeby nie tyrał na zużytych ludzi. Ciekawe komunistyczne nutki w tej neo-liberalnej myśli Profesora, tak niemoralnej.