tvnpix

"My radzimy sobie dobrze, Amerykanie czują strach". Relacje Polaków z USA

Co najmniej 27 osób zginęło w związku z gigantycznymi śnieżycami, jakie nawiedziły USA. Śnieg sypał bez przerwy przez 36 godzin. Polacy mieszkający w USA przesyłali na Kontakt 24 zdjęcia i nagrania ukazujące zasypany kraj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak podaje tvnmeteo.pl, trudna sytuacja w USA utrzyma się jeszcze przez kilka dni. "Synoptycy nie zapowiadają kolejnych opadów śniegu, ale zasypane ulice trzeba udrożnić. Według meteorologów od wtorku temperatura będzie dodatnia (nawet 6 st. C) i pojawią się opady deszczu" - podaje portal.

Czas na wielkie odśnieżanie

W Waszyngtonie uprzątnięto śnieg z głównych arterii, a jego burmistrz Muriel Bowser zgłosiła publicznie zapotrzebowanie na 4 tys. dodatkowych ochotników do pomocy w pracach porządkowych.

- Śniegu jest naprawdę dużo, nie będzie łatwo, ale też nikt nie będzie się za bardzo spieszył, bo mamy weekend. Poniedziałek ma być pogodny i słoneczny, więc zacznie się odśnieżanie samochodów i podwórek. - powiedział w niedzielę Mariusz, mieszkaniec New Jersey. - My, Polacy, radzimy sobie dobrze, podchodzimy do takiej pogody spokojnie, pamiętając takie warunki jeszcze z kraju, natomiast Amerykanie czują strach i zagrożenie - dodał Reporter 24.

Mariusz przyznał, że ze sklepów w weekend zaczęły znikać produkty spożywcze - przede wszystkim woda i chleb. Ale nie tylko one. - Na ten sztorm również łopaty i sól, co było akurat trafnym zakupem - powiedział Polak.

Śnieżyca spowodowała przerwanie dostaw prądu do około 150 tys. odbiorców w Karolinie Północnej i 90 tys. w New Jersey. W okolicy Waszyngtonu odciętych od prądu jest około 2 tysięcy gospodarstw.

"Białe monstrum"

Śnieżyca nazywana jest "białym monstrum" lub "snowmageddonem".Z powodu pogody zginęło co najmniej 27 osób. W wypadkach samochodowych na oblodzonych drogach w stanach: Arkansas, Karolina Północna, Kentucky, Tennessee i Wirginia zginęło co najmniej 14 osób. Kilka osób zmarło także przy odgarnianiu śniegu (m.in. w Nowym Jorku było to pięć osób, a w stanie Maryland - jedna) oraz przez zatrucie tlenkiem węgla w uwięzionych w śniegu samochodach. Dwoje ludzi straciło życie w stanie Wirginia z powodu wyziębienia organizmu.

Więcej o śnieżycy w Stanach Zjednoczonych przeczytasz też na portalu tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: mz,mab,AD,ak/popi,aw Źródło: Reuters, PAP, TVN Meteo