tvnpix
Zdjęcia z woj. pomorskiego otrzymywaliśmy na Kontakt 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty? Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Pomorze nie musi kojarzyć się wyłącznie z morzem - przekonują Reporterzy 24. Kontakt 24 zaprasza na wirtualną wycieczkę po najbardziej wysuniętym na północ województwie Polski. Nadmorskie kurorty, jeziora, miejskie parki, zabytki, ścieżki znane i te jeszcze nieprzetarte - to wszystko przesyłaliście do naszego Gorącego Tematu.

Kolejny raz zapraszamy na podróż po Polsce wraz z Reporterami 24. Do tej pory zwiedziliśmy już dwa województwa:

Jak zwiedzić Małopolskę, nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska Starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Wraz z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, których próżno szukać w turystycznych przewodnikach. Tym razem zwiedzamy województwo pomorskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Na Pomorze z Reporterami 24 Źródło: Kontakt 24

Balonem nad Kaszubami

Zanim zagłębimy się w uliczki, parki, plaże i zaczniemy podziwiać widoki i zabytki Pomorza, Reporter 24 balon zaprasza na spojrzenie na Kaszuby z lotu ptaka.

Stonehenge w Polsce? Kamienne kręgi Gotów

Podróż przez woj. pomorskie zaczynamy od kamiennych kręgów na szczycie góry parkowej w Lęborku. Jak podaje tablica informacyjna na miejscu, okręgi o średnicy 14 i 10 metrów zostały wzniesione w czasach, gdy tereny dzisiejszego Lęborka zamieszkiwali Goci. Niektórzy widzą w nich miejsca o tajemniczej mocy, a nawet starożytne obserwatoria astronomiczne. Źródła podają, że kamienne kręgi były stawiane w miejscach pochówku zmarłych.

Tajemnicze konstrukcje można podziwiać także w rezerwacie "Kręgi kamienne" w Odrach k. Czerska.

Urzekający Lębork

Poza kamiennymi kręgami Lębork ma jeszcze wiele do zaoferowania. Na zwiedzających czekają m.in. zabytkowe kościoły.

 

 

Wieczność zaczyna się w Gdańsku?

Reporterzy 24 zabrali nas na spacer po Gdańsku. Ich zdjęcia mówią same za siebie.

 

 

 

Przerwę w spacerze po Gdańsku warto zrobić w ostatnim zachowanym miejskim ogrodzie - Parku Oliwskim. Jak pisze Reporter 24 maestro1955, warto tam zobaczyć część botaniczną, trawiasty dywan i 112-metrową aleję "Droga do wieczności".

Nasz spacer czujnym okiem śledzić będzie spoglądający z pomnika Adam Mickiewicz. Ciekawostką parku są "Groty szeptów". Znajdujące się tam ekrany akustyczne powodują, że ustawione naprzeciw siebie w różnych miejscach osoby mogą porozumieć się nawet szeptem.

 

Plaże, zatoka, statki i turyści. Taka jest Gdynia

Przed sezonem turystycznym Gdynia może sprawiać wrażenie opustoszałej. Rozkwita w sezonie. Pełna kolorowego tłumu i atrakcji.

 

 

 

 

 

 

Szymbark stoi na głowie

Do domu na głowie w Szymbarku wchodzi się przez okno szczytowe i spaceruje po suficie. W środku umieszczono meble rodem z PRL-u.

 

Wszyscy na pokład! Portowe skarby Pomorza

W naszym przewodniku po województwie pomorskim nie mogło zabraknąć statków. Nasi Reporterzy 24 z dumą pokazywali uchwycone w obiektywach aparatu statki, łodzie i okręty.

 

 

 

 

 

 

 

Statki, mewy i szum morza. Reporterzy 24 w Ustce

Poruszając się wzdłuż linii brzegu trafimy do Ustki. Tam wśród szumu morza usłyszymy krzyki mew, odpoczywających wśród żagli majestatycznych statków.

Z naturą za pan brat. Zoo pod Człuchowem i dinozaury w Łebie

Liczące ok. 7 ha zoo pod Człuchowem stanowi dom dla 150 zwierzaków 50 gatunków. Wstęp jest bezpłatny. Strusie, żubry, tygrysy, wielbłądy - to wszystko pokazał nam Reporter 24 Marek.

Nietypowymi mieszkańcami może pochwalić się Łeba. W tamtejszym parku jurajskim można podziwiać dinozaury.

Piękno architektury i mechaniczny byk. To Chojnice

 

 

Kaszubskie morze. Oto jezioro Wdzydze

Jezioro Wdzydze łączy w sobie pięć jezior. Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Na tym nazywanym często kaszubskim morzem akwenie można spędzić ciepłe dni pływając łódką i podziwiając pływające po powierzchni łabędzie.

 

Historia na wyciągnięcie ręki. Opactwo w Pelplinie

Mury katedry w Pelplinie kryją jeden z najcenniejszych skarbów współczesnej cywilizacji - Biblię Gutenberga. Bezcenna księga należy do pierwszej serii, jakie kiedykolwiek powstały.

Katedra i stare miasto w Kwidzynie

"Przepiękny kompleks jest często przyćmiewany przez pobliski zamek w Malborku" - napisał na Kontakt 24 internauta.

Most w Tczewie

Ten most przewijał się na Waszych zdjęciach wielokrotnie. Ażurowa konstrukcja zachwyca szczególnie przy zachodzie słońca, gdy rzucany przez stalowe elementy cień tworzy kalejdoskop kształtów.

 

 

 

 

Zatopiony młyn wodny i zapora na Brdzie. Mylof.

Sztuczny zbiornik wodny w miejscowości Mylof przyciąga nurków. Znajdująca się tam zapora stanowi początek Wielkiego Kanału Brdy. Na samochodową wycieczkę zabrał nas tam Reporter 24 Tomasz.

Zamek w Malborku

Ten zamek znają chyba wszyscy. Malborskiego zamku nie mogło zabraknąć na zdjęciach Reporterów 24.

 

Gaj Świętopełka i jarmark Kaszubski w Kartuzach

Gaj Świętopełka to las na stromym zboczu. Stanowi nie tylko miejsce odpoczynku - w parku odbywają się festyny. Zdaniem Reportera 24 Tomasza, to najpiękniejsze miejsca Szwajcarii Kaszubskiej.

 

Zrujnowany pałac w Kamnicy

To niechlubne miejsce na mapie województwa. Pałac w Kamnicy popadł w ruinę. Choć jest wpisany na listę zabytków, ze względu na komplikacje wynikające m.in. z ogromnego zadłużenia nie udało się doprowadzić go do stanu świetności. Zbudowany na początku XX wieku zaskakiwał nowoczesnością. Znajdowały się tam wewnętrzne telefony i wbudowane w boazerię głośniki radiowe. Teraz znajdują się w nim gruzy.

Zamek w Człuchowie

To drugi pod względem wielkości po Malborku zamek Pomorza. Na wycieczkę po murach tej majestatycznej budowli zaprosił nas Reporter 24 Marek.

Pomorze na sportowo. Stadion w Starogardzie Gdańskim

Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni odwiedzić Starogard Gdański. Tam czeka na nich stadion piłkarski z bieżnią, na który zaprosił nas internauta BG_player. Miłośnicy historii z pewnością docenią zabytkowe kościoły.

 

 

W średniowiecznym grodzie. Owidz k. Starogardu Gdańskiego

Grodzisko w Owidzu powstało w XI wieku za czasów Bolesława Chrobrego. Niemal tysiącletnie palisady uchwycił na swoich zdjęciach Reporter 24 jalew40.

Krzyże i kamienne tablice w Rewie

Patrząc na zdjęcia internautki Bożeny można odnieść wrażenie, że Rewa jest usłana tablicami pamiątkowymi. Na zmęczonych czytaniem czeka malownicza plaża.

Zamek w Gniewie

Krzyżacki zamek w Gniewie przyciąga turystów. Niegdyś siedziba królów, starostów i hetmanów, dziś przekształcona w hotel atrakcja. Na żądnych wrażeń czeka spektakl "Wakacje z duchami".

Kaszubski Park Krajobrazowy

Na tych, którzy boją się latać balonem, czeka Wieżyca. To leżące w Kaszubskim Parku Narodowym wzniesienie zaprasza znajdującym się na szczycie tarasem widokowym. Trzeba przyznać - widoki są niesamowite.

Konkatedra w Prabutach

Pomorze jest pełne architektury sakralnej. Na mapie interesujących miejsc województwa Reporter 24 Leon poleca umieścić konkatedrę w Prabutach.

Wierzchem przez Kaszuby. W Bieszkowicach

Dom Morświna na Helu

Internauci zaprosili do wspólnego zwiedzania Domu Morświna na Helu. Poświęcone w całości temu morskiemu ssakowi muzeum pozwala poznać jego historię, a nawet usłyszeć jego dźwięki.

Skarby ratusza i architektura w Słupsku

Na odwiedzających słupski ratusz czekają m.in. bursztynowy niedźwiadek, klucz do bram miasta i zachwycająca architektura.

 

Reporterzy 24 na krańcu Polski

Przylądek Rozewie. Do niedawna uznawany za najbardziej wysunięty na północ punkt w kraju. Internautka barma zachęca do podziwiania tamtejszej latarni morskiej.

 

Dziękujemy za wszystkie przesłane na Kontakt 24 zdjęcia. Kolejne wciąż możecie dodawać do naszych gorących tematów. Czekamy na Wasze zdjęcia z pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Autor: rydz/aw