Zamknięty

Pisze o tym:

61 reporterów

Dodano:

61 materiałów

"Mniejsza prędkość, większe spalanie", "najprościej wprowadzić ograniczenie". Komentujecie strefę "Tempo 30"

Ma być bezpieczniej dla pieszych i rowerzystów, a przede wszystkim poprawić ma się jakość życia. Katowice wprowadziły strefę ograniczonej prędkości do 30 km/godz. w centrum miasta. Nowe przepisy komentują nasi internauci, którzy już zastanawiają się czy takie rozwiązanie nie przyczyni się m.in. do tworzenia się korków. Inni uważają natomiast, że "Tempo 30" powinno zostać wprowadzone we wszystkich większych miastach w Polsce.

Inne większe miasta w Polsce też powinny wprowdzić ograniczenia do 30km/h?, Foto: Ryszard Stelmachowicz, marchello74/Shutterstock | Wideo: tvn24

 

 

Nowe przepisy obowiązują w Katowicach od poniedziałku. Jak przekonywał prezydent miasta Marcin Krupa, wprowadzenie tzw. strefy "Tempo 30" ma dać mieszkańcom Katowic "możliwość pełnego korzystania" z przestrzeni śródmiejskiej. Policja nie ma wątpliwości, że rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

- Przy zwolnieniu prędkości z 50 na 30 km/godz. znacznie wzrastają szanse pieszych, bo kierujący mają dłuższy czas reakcji i dłuższą drogę hamowania - mówił TVN24 Sebastian Imiołczyk, rzecznik policji w Katowicach.

Władze Katowic podkreślają też, że "Tempo 30" poprawi płynność ruchu samochodowego w centrum miasta.

Dowiedz się więcej na portalu tvn24.pl

"Będą korki" vs "dobry pomysł"

Tego ostatniego nie są pewni internauci, którzy podkreślają, że "Tempo 30" przyczyni się do tworzenia korków, a katowiczanie zaczną, jak pisze dyzios "wdychać większą ilości spalin niż do tej pory". SEBBAX wprost nazywa pomysł "idiotyzmem" - "najlepiej od razu niech wyłączą ulice z ruchu samochodowego" - komentuje.

Nie brakuje jednak przychylnych komentarzy. Internauta karooo1 pisze, że "to bardzo dobry pomysł", a grafvik podkreśla, że takie rozwiązanie "sprawdza się już w Anglii". Internautka Ewa34 proponuje nawet, żeby takie ograniczenie prędkości wprowadzić we wszystkich dużych miastach w Polsce.