użytkownik niezalogowany
Autor:~marekkalina
Aktualizacja:

Ministerstwo Sprawiedliwości a umowy śmieciowe.

Marek Kalina                                                                                                                 Leżajsk  dn. 16.01.2014 r.

ul. Reymonta 34

37-300 Leżajsk

marek.kalina60@wp.pl

 

Dotyczy:  Ministerstwo Sprawiedliwości oszczędza miliony dzięki umowom śmieciowym.

Sytuacja ekonomiczna większości mieszkańców Podkarpacia jest jaka jest. Potworne bezrobocie, niskie zarobki, brak perspektyw.

I nagle jak grom z jasnego nieba na rynku pracy pojawia się wiadomość, że InPost potrzebuje doręczycieli. Wygrany przetarg w Ministerstwie Sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej, rysuje się perspektywa pracy dla Rządu Rzeczpospolitej – państwa prawa. Te miliony oszczędności o jakich piszą media dobrze świadczą o kierownictwie ministerstwa , oszczędzają pieniądze podatników i chwała im za to.

Zanoszę swoje CV do siedziby firmy. Szyby oklejone optymistycznie nastrajającym logo InPost. Bardzo miła Pani przeprowadza ze mną rozmowę. Za tydzień dostaję wiadomość, że zostałem zakwalifikowany. Jestem w siódmym niebie.  Szkolenie. Krótkie i rzeczowe, bo i praca mało skomplikowana, jednak bardzo odpowiedzialna. Pierwsza umowa na miesiąc.  Kubeł zimnej wody. Umowa o dzieło – dla państwa prawa, praca na umowie śmieciowej.

A oto jej ogólne warunki:

Zapłata : 1300,00 zł netto - przypadku pracy przez cały miesiąc.

60,00 zł/dziennie gdyby nastąpiła przerwa w pracy nawet jednodniowa ( umowa nie precyzuje z jakiej przyczyny) w miesiącu kalendarzowym .

0,45 zł za przejechany kilometr samochodem własnym, na podstawie wskazań GPS

Konsekwencje finansowe za zagubienie, porzucenie lub nieterminowe dostarczenie korespondencji

Powiatowe Urzędy pracy w swoich ogłaszały, że InPost potrzebuje doręczycieli do roznoszenia przesyłek sądowych, prokuratorskich i komorniczych. Warunek własny samochód osobowy.

W praktyce roznoszę wszystko co mi karzą z własnej i nie przymuszonej woli. Praca od godz. 9.00 do 17.00 – 18.30 ( limitowana zachodem słońca). Obsługuję całą gminę. Aby rozwieść  35 – 60 przesyłek Ministerstwa Sprawiedliwości, plus kilkadziesiąt zwykłych muszę przejechać ok. 130 km. Od firmy dostałem plastikowa skrzynkę na korespondencję i zaliczkę na paliwo.

Godzę się na pracę za 1300,00 zł miesięcznie, jednak ryczałt na paliwo w kwocie 0,45 zł/km, woła o pomstę do nieba. Ta kwota ledwo wystarcza na pokrycie kosztów poniesionych na paliwo. Firma dostaje do swojej dyspozycji samochód, nie martwi się o naprawy, przeglądy, zużycie opon, wymianę oleju itp. Może znajdzie się ekspert-ekonomista który potrafi wyjaśnić  jak utrzymać się i pokryć zwiększone koszty eksploatacji samochodu będącego w dyspozycji pracodawcy za 1300,00 zł. W pierwszym tygodniu pracy przejechałem prawie ok. 650 km.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będącą własnością pracodawcy w jaki sposób i na jakich warunkach powinno się to odbywać. Od 06 maja 2013 r. stawki te wynoszą:

dla pojazdów o pojemności skokowej silnika do 900 cm sześć  - 0,5214 zł/km

dla pojazdów o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm sześć - 0,8358 zł/km

Stawki są skalkulowane na minimalnym poziomie, pozwalają jednak poza kosztami paliwa pokryć  w części zwiększone wydatki związane z eksploatacją pojazdu na rzecz pracodawcy. Nie dotyczą one jednak pracowników zatrudnionych na umowach o dzieło. Co nie znaczy, że pracodawca nie może tych stawek stosować, jednocześnie umożliwiając pracownikowi zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu.

Cynizm i obłuda. Rząd chce likwidować umowy śmieciowe a sam podpisuje umowę na dostarczanie korespondencji z firmą która swoją działalność opiera na zatrudnianiu ludzi na umowach śmieciowych.

Powstał taki oto łańcuch: Ministerstwo Sprawiedliwości – Polska Grupa Pocztowa- InPost- firmy zatrudniające doręczycieli ( na umowach śmieciowych).

Polskie prawo pozwala na takie manipulacje. Tworzy się łańcuch podmiotów odpowiedzialnych za świadczenie usługi, jednocześnie rozmywa się odpowiedzialność  za los zatrudnionych pracowników, obywateli Państaw Prawa. Ministerstwo Sprawiedliwości w świadomości społecznej Polaków uosabia Państwo Prawa. Powinno więc, biorąc pod uwagę majestat urzędu dopilnować aby firmy z nim współpracujące były pozytywnym przykładem dla innych.

 

Uprzejmie proszę o zainteresowanie się tą sprawą.

W celu uniknięcia niepotrzebnej biurokracji i niszczenia papieru, ewentualną korespondencję bardzo proszę przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną.

 

Łączę wyrazy szacunku

Marek Kalina

 

Otrzymują :

- media

- parlamentarzyści

- związki zawodowe

 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.