użytkownik niezalogowany
Autor:~Marta
MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Maseczki dla mieszkańców Gminy Złoty Stok

Gmina Złoty Stok (pow. ząbkowicki, woj. dolnośląskie) pomimo swoich niewielkich rozmiarów pokazuje wielkie serce dla swoich mieszkańców. W tak trudnych czasach zorganizowała się do lokalnej pomocy mieszkańcom i służbom medycznym w dostarczaniu im środków pierwszej potrzeby - maseczek

 

Już w marcu mieszkańcy Gminy Złoty Stok podjęli inicjatywę wsparcia lokalnych służb. Koło Gospodyń Wiejskich z Mąkolna jako pierwsze w gminie podjęło się produkcji maseczek. Panie z KGW zaczęły szyć maseczki dla służby zdrowia, tj. personelu szpitala i ratowników medycznych z powiatu ząbkowickiego oraz innych placówek medycznych z województwa dolnośląskiego. Prace zostały rozdzielone zgodnie z umiejętnościami jakie wolontariuszki posiadają. Część z nich tnie materiały oraz szyje, inne prasują i pakują. Panie zaangażowały także najmłodszych, dzieci i wnuki, aby w ramach zajęć praktyczno - technicznych odcinały niteczki i cięły gumki na odpowiednią długość, do przygotowanych miarek.

Ich akcja rozlała się po całej gminie Złoty Stok, gdzie Urząd Miasta oraz kolejne organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa również aktywnie włączyły się w akcję produkcji maseczek. 

KGW z Mąkolną, Szwalnia Rodzinna Wandy Kwaśnej ze Złotego Stoku, myśliwi Koła Łowieckiego „Jawornik”, pracownicy Urzędu Miejskiego w Złotym Stoku oraz wielu wolontariuszy w różnym wieku codziennie szyje maseczki, już nie tylko dla służb medycznych, ale także dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Złoty Stok.

Do tej pory burmistrz Złotego Stoku zakupiła 268 metrów materiału i 2129 metrów gumki. Swoje materiały do szycia powierzyli również mieszkańcy, wspierając akcję „maseczka dla każdego mieszkańca”.

W akcji szycia udział wzięło 36 osób z terenu miasta i gminy w tym jeden mężczyzna. Łącznie mieszkańcom  przekazano 4800 maseczek wielokrotnego użytku.

Liczba mieszkańców zameldowanych w Gminie wynosi 4321, natomiast faktycznie zamieszkających 3177, czyli tyle ile zadeklarowanych w systemie gospodarki odpadami.

Maseczki wielorazowego użytku są dostępne dla mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Złotym Stoku, a także dystrybuowane przez miejscowe sklepy, sołtysów wsi, radnych, pracowników Urzędu. Każdy mieszkaniec otrzymuje je za darmo.

Wsparciem w formie przekazania maseczek objęto też – Zakład Opiekuńczo Leczniczy „Salutaris” w Złotym Stoku, Komisariat Policji w Kamieńcu Ząbk., żołnierzy 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, strzegących przejścia granicznego Złoty Stok – Bila Voda oraz Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Sląskich.

Akcja, którą zainicjowano w Gminie Złoty Stok pokazuje jak ludzie dobrej woli, w tak ciężkim czasie, potrafią dać z siebie wszystko, aby pomóc innym. Inicjatywa ta przyniosła korzyść nie tylko pracownikom służby zdrowia i mieszkańcom, ale także dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób zintegrowała lokalną społeczność. Dzięki tej akcji wielu mieszkańców naszej społeczności odzyskało świeżość i pozytywną energię życiową płynącą z pomagania innym w tak trudnym okresie. Wiele osób wstając wcześnie rano, a kładąc się bardzo późno, wyczerpanych po całodziennej pracy przy maszynie, poczuło się naprawdę potrzebnych, a trudne dni wypełniały nowym celem i sensem. Warte podkreślenia jest, że dla wielu osób szycie maseczek było ważniejsze niż mycie okien na święta. Były też osoby, które specjalnie na potrzeby akcji kupiły maszyny do szycia i uczyły się fachu, bądź przypominały sobie dawno zapomniane umiejętności.

Bez zaangażowania tylu osób, których nie sposób wymienić tu z imienia i nazwiska, sytuacja byłaby zdecydowanie trudniejsza dla nas wszystkich. Pomagaj i ty ! #zostańwdomu