tvnpix

Martwe ryby w jeziorze. Skutek "przyduchy letniej?"

Katastrofa ekologiczna w Gnieźnie. Jezioro Jelonek pełne jest martwych ryb. Prawdopodobnie to skutek braku odpowiedniej ilości tlenu w wodzie. Przyczynę zbada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Zdjęcia zamieścił w naszym serwisie @gnieznianin.

O wypływających na brzeg jeziora rybach poinformował policję w niedzielę rano jeden z mieszkańców Gniezna.

"Natychmiast podjęliśmy działania i wezwałem na miejsce wszystkie stosowne służby. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska pobierze próbki wody i zbada przyczyny. Prawdopodobnie upały, które były wywołały tzw. przyduchę" - tłumaczył Marek Kosmala z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Służby dotleniały wodę

Na miejscu pracowała straż pożarna, straż rybacka, policja i urzędnicy. Strażacy pływając po jeziorze motorówką starali się dotlenić wodę i uratować w ten sposób żyjące jeszcze ryby. Po konsultacjach rybaków ze strażakami podjęto decyzję o napowietrzaniu jeziora przy użyciu pomp.

Niewykluczone jednak, że przyczyna masowego wymarcia ryb jest inna niż przyducha letnia.

Jak sugerowała Jadwiga Trzcińska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, było sporo opadów deszczu. "Jezioro znajduje się w mieście, w niecce, woda deszczowa spływa więc do jeziora. To mogło mieć jakiś wpływ" - mówiła.

Prezydent Gniezna zdruzgotany

Zatrucie wody jest tym bardziej prawdopodobne, że od lat Jezioro Jelonek było rekultywowane. Gniezno na ten cel otrzymało 2 mln złotych dofinansowania z Uniii Europejskiej.

"To wielki szok. Jezioro, które zaczęło żyć, nagle dotknęła taka katastrofa ekologiczna" - mówił zdruzgotany sytuacją prezydent Gniezna, Jacek Kowalski. "Metoda, którą tu wprowadziliśmy oczyściła akwen, a do tego zrobiliśmy ogromne nasadzenia wokół niego. Otrzymaliśmy też nagrodę za najbardziej innowacyjne rozwiązanie w Europie za ten projekt. Tę metodę rewitalizacji jezior mają też rekomendować profesorowie z Doliny Krzemowej do zastosowania w całych Stanach Zjednoczonych" - dodał Kowalski.

Przyczyny masowego wymarcia ryb poznamy po wynikach badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Prezydent Gniezna zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które mogły doprowadzić do tej sytuacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

Autor: js,fc/aw