tvnpix

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa

Kilkaset osób spotkało się dziś na Placu Bohaterów Getta w Krakowie, by wspólnie przejść do położonego cztery kilometry dalej byłego obozu zagłady w Płaszowie. Relację z 69. rocznicy obchodów likwidacji krakowskiego getta zamieścili Reporterzy 24 ZbigniewSiwek oraz acik34.

Marsz Pamięci jak co roku wyruszył spod Apteki pod Orłem mieszczącej się na Placu Bohaterów Getta. W czasach okupacji prowadził ją Polak pomagający Żydom w zdobyciu żywności i leków.

W nocy z 13 na 14 marca 1943 roku hitlerowcy podjęli decyzję o likwidacji getta, w którym mieszkało 17 tysięcy ludzi. Mieszkańców getta poprowadzono do obozu zagłady w Płaszowie.

Zgromadzeni w niedzielę na Placu Bohaterów Getta przeszli trasą, którą 69 lat temu pokonali żyjący w gettcie Żydzi. Podczas przemarszu zatrzymano się na ul. Lwowskiej, gdzie do dziś znajduje się fragment muru getta. Złożono tak kwiaty ku czci zmarłych. Dalsze uroczystości ku czci zamordowanych odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu na terenie byłego obozu zagłady w Płaszowie.

Zobacz także relację z obchodów 68. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.

Autor: ak//ja

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.