Zamknięty

Pisze o tym:

132 reporterów

Dodano:

135 materiałów

"Marsz o państwo prawdziwe", "cyniczna gra Jarosława Kaczyńskiego". Wasze komentarze o pochodzie PiS

Wielkie emocje wśród naszych internautów wzbudził zorganizowany w stolicy przez PiS "Marsz w obronie demokracji i wolności mediów". Skrzynka oraz telefon Kontaktu 24 są rozgrzane do czerwoności od Waszych komentarzy. "To festiwal obłudy i hipokryzji", "nie o taką wolność walczyliśmy 33 lata temu" - komentują przeciwnicy marszu. "Polska demokracja jest w niebezpieczeństwie", "ten marsz jest wołaniem o pomoc. Nie możemy zniszczyć tego, co tak z trudem uzyskaliśmy" - ripostują zwolennicy idei marszu. A jakie jest Wasze zdanie? Dołączcie do naszego gorącego tematu i weźcie udział w dyskusji.

Jarosław Kaczyński: ten pochód jest pochodem obywatelskim
Jarosław Kaczyński: ten pochód jest pochodem obywatelskim Źródło: tvn24, fot. Marta Jakubiak

ZOBACZ RELACJĘ "MINUTA PO MINUCIE" Z MARSZU

Marsz w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbywa się w kontekście wydarzeń związanych z niedawnymi wyborami samorządowymi, które - według polityków PiS - zostały sfałszowane.

W zgromadzeniu gdzieniegdzie powiewały flagi Solidarności i te z logo PiS. Niektórzy uczestnicy trzymali też transparent z podobizną Lecha i Marii Kaczyńskich. Można było również zobaczyć transparent z napisem: "Nie ufamy mediom i dziennikarzom prorządowym" oraz "Z czyich pieniędzy płacono za pizzę przywiezioną przez BOR marszałkowi Sikorskiemu?". Gdzieniegdzie można było  dostrzec portrety księdza Jerzego Popiełuszki.

W trakcie marszu głos zabrał m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że wszyscy, którzy oddali życie za ojczyznę - również ofiary z lat 1944-1956, 1970 i 1976 - powinni być "częścią naszej wspólnej zbiorowej pamięci". - Musimy pamiętać, bo pamięć jest częścią naszej tożsamości, naszej siły, a tę siłę trzeba budować, by Polska mogła być demokratyczna, by mogła być na miarę naszych możliwości, naszych szans, naszych oczekiwań - oświadczył.

Kaczyński: Te wybory zostały sfałszowane

Prezes PiS ponownie ocenił, że władza sfałszowała wybory samorządowe, a teraz prowadzi kampanię przeciwko tym, którzy głośno o tym mówią. Według niego takie działania określić można słowem "hańba".

- Te wybory zostały sfałszowane - podkreślił Jarosław Kaczyński w przemówieniu kończącym marsz.

Jak powiedział lider PiS, obecna władza rozpoczęła "kampanię medialną - przeciwko tym wszystkim, którzy mówią, że doszło do fałszerstwa - w stylu Urbana i z udziałem Urbana". - (Kampanię) która z całą pewnością przyniesie w polskich dziejach coś, co można określić tylko jednym słowem - tym słowem jest "hańba" - oświadczył.

Szef PiS sobotni marsz nazwał "pochodem obywatelskim". - Pochodem tych, którzy chcą w Polsce dobrej zmiany, którzy chcą zwycięstwa w walce z panoszącym się złem, ale przede wszystkim chcą obronić to najbardziej podstawowe prawo obywateli, prawo do wyłaniania władzy w drodze wyborów, oceniania władzy i do tego, by władzę odwołać - mówił. Do realizacji tego prawa, jak tłumaczył, służy "kartka wyborcza". - Tę kartkę wyborczą chcą nam wyrwać - podkreślił.

Według Kaczyńskiego stało się tak, ponieważ "rysuje się perspektywa zwycięstwa" tych wszystkich, którzy - jak mówił - chcą w Polsce "władzy uczciwej i sprawiedliwej, która szanuje polską rację stanu".

Co sądzicie o marszu? Czy to dobrze, że został zorganizowany? Czy zgadzacie się z jego przesłaniem? Dołączcie do naszego gorącego tematu weźcie udział w dyskusji!